fot. twitter.com

12 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Młodzieży

64 miliony ludzi młodych na świecie nie ma pracy (spośród 1800 mln), 24 mln nie ma żadnego dostępu do formacji, 145 mln żyje w biedzie, a co dziesiąty młody człowiek w strefie konfliktów wojennych. Misje salezjańskie stawiają czoła tej sytuacji oferując edukację i tworząc ośrodki przygotowania zawodowego. 12 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Młodzieży.

W wielu krajach sytuacji ludzi młodych jest dramatyczna: nie mają pracy ani dostępu do formacji, szukają lepszego życia uciekając przed wojną i biedą. Ponadto ponad 9 mln dzieci żyje daleko od swoich rodzin i przyjaciół, nie chodzą do szkoły ani do lekarza. Jedyne co znają to praca i wyzysk. Często stają się ofiarami handlu ludźmi, mafii pedofilskich czy handlu ludzkimi organami. Wobec tej sytuacji Misje salezjańskie starają się dotrzeć do młodych oferując dobre przygotowanie zawodowe, aby mogli wyjść z biedy i stać się podmiotami rozwoju własnej rodziny i kraju. Na całym świecie istnieje 830 salezjańskich ośrodków przygotowania zawodowego, w których uczy się ponad 200 tys. osób.

“Dzięki dobremu przygotowaniu 85 proc. szybko znajduje pracę, a ponad 65 proc. utrzymuje ją nadal po upływie czterech lat” – mówi José Antonio San Martín, dyrektor Misji Salezjańskich.

W Międzynarodowy Dzień Młodzieży “chcemy zwrócić uwagę na podstawową rolę młodzieży w społeczeństwie oraz na konieczność, by znalazła pracę, dzięki której mogłaby żyć. Ponadto apelujemy do rządów o poważne zaangażowanie się na rzecz młodzieży”, podkreśla kierownictwo Misji Salezjańskich.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj