Pierwszy taki Festiwal Młodych w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce zorganizowano Festiwal Młodych w duchu Festiwalu „Mladifest”, który każdego roku odbywa się w Medjugorie. Spotkanie z udziałem chóru i grupy tanecznej, która prowadziła w tym roku XXV Festiwal Młodzieży w Medjugorie, odbył się w Piotrkowie Trybunalskim.

Podczas trzydniowego spotkania młodzież wysłuchała świadectw członków wspólnoty Cenacolo – osób uzależnionych i wielu innych z całego świata, również z Polski. Na Festiwalu obecny był także znany młodzieży ks. Piotr Pawlukiewicz, który wygłosił konferencję.

Ze swoim świadectwem nawrócenia przyjechał także Muniek Staszczyk – wokalista zespołu T. Love. Do młodych mówił o nawróceniu, którego doświadczył w Medjugorie.

– W Medjugorie nauczyłem się modlić na różańcu. Rozpłakałem się na Mszy św., która była po włosku, nie rozumiałem nic. To tam poczułem, że to jest Matka, która mnie kocha i powróciłem po latach. Mam przy sobie różaniec, może nie zawsze, ale w sytuacjach cięższych zawsze go mam. Nie mówię, że modlę się regularnie, ale przynajmniej zrozumiałem sens różańca – mówił o czasie nawrócenia Muniek Staszczyk

Wielką radość z zainicjowania Festiwalu w Polsce wyraził o. Stanco Ćosić, franciszkanin z Medjugorie, który wraz z grupą młodych ludzi z różnych narodowości przyjechał do Polski.

Przyjechaliśmy tutaj na zaproszenie Polaków, by dać świadectwo wiary. (…) My, księża, z Medjugorie cieszymy się bardzo, że w Polsce ktoś chce  zorganizować Festiwal, który organizowany jest w Medjugorie – mówił o. Stanco Ćosić.

Celem Festiwalu – jak zaznacza Maciej Zając, organizator spotkania – jest stworzenie wspólnoty ludzi poszukujących nadziei, chcących dzielić się wiarą i radością życia, chcących dzielić się swoim „sercem”.

Przesłanie, jakie przyniósł o. Slavko Barbarić OFM, który jest inicjatorem Festiwalu („Mladifest” w Medjugorie) jest takie, żebyśmy wszystko, co robimy, robili „sercem”. Czyli chodzi o to, byśmy modlili się sercem, Mszę św. przeżywali sercem, adorowali Jezusa – sercem; żeby całe nasze życie, cokolwiek robimy, wypływało z serca. I tego się uczymy właśnie w Medjugorie, i mam nadzieję u nas – na Festiwalu w Polsce – zaznaczał Maciej Zając.

Młodzi z całej Polski przyjechali do Piotrkowa Trybunalskiego, by w duchu pokoju – wielbić Boga modlitwą, tańcem i śpiewem. Uczestnicy tego spotkania z wielkim entuzjazmem przyjęli swoich braci z Polski, jak i gości z zagranicy.

– Jest to miejsce, w którym można spotkać wielu wspaniałych ludzi, którzy znajdują i chcą znaleźć w Bogu swoje nowe życie. (…) Świadectwo piosenkarza Muńka Staszczyka pokazuje jego trudne życie, ale też pokazuje, że da się wyjść z naprawdę ciężkiego życia, odnajdując nowe życie w Jezusie. (…) Ten Festiwal trzeba przeżyć osobiście. Nie można powiedzieć zbyt wiele, bo to nie słowa grają istotną rolę, ale całe to dzieło, wszystko to, co tutaj się dzieje – mówił Dominik.

Festiwal młodych miał charakter międzynarodowy. W czasie jego trwania było dostępne tłumaczenie symultaniczne. W spotkaniu udział wzięli młodzi z zagranicy, z takich krajów jak: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Słowenia, Czechy, Słowacja, Włochy i Liban.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. abp Marek Jędraszewski, arcybiskup metropolita łódzki.

 

 

RIRM/TV Trwam News


Galeria cz.I:


Galeria cz.II:

drukuj