fot. Mira Fiutak (Gość Gliwicki)

Za nami Forum Młodych w Gliwicach

Ponad 600 młodych ludzi odpowiedziało na zaproszenie ks. bp. Sławomira Odera. Wzięli oni udział w Forum Młodych, które odbyło się w katedrze gliwickiej oraz Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II. Tematem przewodnim spotkania było odkrywanie własnej tożsamości.

Forum Młodych w Gliwicach rozpoczęło się od wspólnej Mszy św. w katedrze z okazji XXXVIII Światowego Dnia Młodzieży, której przewodniczył ks. bp Sławomir Oder.

fot. Mira Fiutak (Gość Gliwicki)

Obecni byli także ks. bp Andrzej Iwanecki, ks. Marcin Paś, diecezjalny duszpasterz młodzieży, oraz około 60 księży, którzy towarzyszyli młodym.

W katedrach całego świata gromadzą się młodzi ludzie, żeby pokazać, jak ważna jest dla nich wiara. To jest wasz czas. To jest wasz Kościół, to jest wasza wiara. To jest twoja wiara, żeby spotykać Boga, który w twoim sercu chce działać – powiedział ks. Marcin Paś.

Kapłan dodał również, że jest ogromnie wdzięczy za tak liczną odpowiedź na zaproszenie ks. bp. Sławomira Odera. Natomiast ordynariusz diecezji gliwickiej w homilii przywołał wspomnienie spotkania z Janem Pawłem II podczas pierwszej pielgrzymki i jego wołanie na Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój …”.

Dzisiaj, kiedy na was patrzę, myślę, że powinniśmy Boga prosić o to samo. Panie, niech zstąpi Duch Twój, tutaj, na nas, bo potrzebujemy Twojej mocy, Twojej siły, nadziei, którą Ty niesiesz – podkreślił ks. bp Sławomir Oder.

fot. Mira Fiutak (Gość Gliwicki)

Pasterz diecezji gliwickiej wyraził ogromną wdzięczność młodym ludziom, którzy pomimo wielu zajęć zechcieli przybyć na Forum Młodych i ucieszyć się wspólnotą.

Dzisiaj świat, w którym żyjemy, nie wierzy w zmartwychwstanie, prowokuje nas, rozsiewa defetyzm, zwątpienie, smutek, beznadzieję. Pytają nas dzisiaj o motywy naszej wiary, o to, po co tu jesteśmy, dlaczego jesteśmy w Kościele. Proponują świat bez Boga, bez perspektywy zmartwychwstania i życia wiecznego. To nasze dzisiejsze spotkanie, bycie tutaj razem, gotowość spojrzenia na siebie nawzajem, jest odpowiedzią na wszelkie prowokacje tego świata. Jesteśmy tutaj, bo zgromadził nas Jezus Chrystus. Jesteśmy tutaj, bo wierzymy w Niego. To On nas tu wezwał, powołał w swoim Kościele. To jest nasz dom. Nie tylko mury katedry, ale ta wspólnota to jest nasz wspólny dom. Jesteśmy rodziną, którą powołał Chrystus – wyjaśnił.

Ks. Biskup zwrócił uwagę, że Eucharystia jest doświadczeniem wspólnoty Kościoła, doświadczeniem żywego Chrystusa w tej wspólnocie i szkołą chrześcijańskiego życia.

Przebywajmy z Chrystusem, bo On chce przebywać z nami. To bycie w Jego obecności czyni nas świadkami zmartwychwstania. Odkrywajmy Jego oblicze w świecie, w którym żyjemy. W świecie, który tak często zakrywa oblicze Chrystusa, miejcie oczy, uszy i serca otwarte na tchnienie Ducha Świętego, bo Chrystus jest z nami, pozwala odkryć swoje oblicze – powiedział ks. bp Sławomir Oder.

Po wspólnej Mszy św. młodzi udali się na do Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się druga część spotkania.

fot. Mira Fiutak (Gość Gliwicki)

Poprowadzili je Kateryna Bondarenko i ks. Adam Koppel z Fundacji „Młodzi na Progu”. Zaangażowali oni młodzież do odpowiedzi na ważne pytania dotyczące ich obecności w Kościele. Pomocą w realizacji zadnia okazała się aplikacja, dzięki której powstawał pełny obraz grupy, która spotkała się na Forum. Młodzi m.in. opisywali swoje zaangażowanie w Kościele oraz to, na czym polega ich posługa. Następnie odpowiadali na zasadnicze pytanie dotyczące tego, kim są w oczach Boga, co – jak akcentowali prowadzący – jest dużo istotniejsze niż ich działalność w Kościele. Później uczestnicy mogli przedyskutować te tematy w mniejszych grupach.

fot. Mira Fiutak (Gość Gliwicki)

Nie obyło się także bez wspólnej agapy.

Podczas spotkania zostały również rozdane certyfikaty tegorocznym absolwentom Młodzieżowej Szkoły Animatora.

Listopadowe wydarzenie było pierwszym w ramach Forum Młodych w diecezji gliwickiej. Następne odbędzie się 9 marca pod hasłem „Jedność”, natomiast w maju młodzież będzie rozmawiać o współpracy.

 

diecezja.gliwice.pl/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl