fot. PAP/Radek Pietruszka

Dariusz Korneluk nowym Prokuratorem Krajowym?

Ministerstwo Sprawiedliwości domyka kontrowersyjny wybór Dariusza Korneluka na stanowisko Prokuratora Krajowego. Wiceminister Maria Ejchart poinformowała, że resort czeka na opinię prezydenta Andrzeja Dudy, która nie jest wiążąca.

W poniedziałek Dariusz Korneluk wygrał zorganizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości konkurs na kandydata na urząd Prokuratora Krajowego.

Wyboru dokonał specjalnie powołany zespół pod przewodnictwem wiceminister Marii Ejchart. Decyzję poprzedziły wysłuchania pięciorga kandydatów.

Były wiceszef resortu sprawiedliwości, poseł Marcin Warchoł ocenił, że to była ustawka po to, by wygrał kolega ministra Adama Bodnara.

– Przeprowadzony został pseudokonkurs, w istocie była to ustawka pod to, żeby wygrał kolega ministra Adama Bodnara, czyli prokurator Dariusz Korneluk, który razem z ministrem sprawiedliwości wszedł do Ministerstwa Sprawiedliwości jako jego doradca. Swoją drogą stanowisko to jest obsadzone przez prokuratora Dariusza Barskiego i jedyną legalną drogą do zmiany osoby sprawującej funkcję Prokuratora Krajowego byłoby zawnioskowanie do prezydenta o pisemną zgodę i dopiero w następnym kroku można mówić o nowym powołaniu – wyjaśnił Marcin Warchoł.

Dariusz Barski w swoim oświadczeniu wskazał, że podejmowane przez Adama Bodnara działania mające na celu usunięcie go z urzędu Prokuratora Krajowego stanowią próbę obejścia obowiązujących przepisów.

RIRM

drukuj