fot. pixabay.com

Wraca ustawa wiatrakowa  

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada powrót do ustawy wiatrakowej. W zmienionym projekcie wiatraki mają stać nie bliżej niż 500 metrów od nieruchomości.

Szefowa resortu klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, przekazała w mediach, że w czwartek w ministerstwie ma się odbyć spotkanie w sprawie proponowanych przepisów. Z kolei w ciągu kilku tygodni projekt ustawy ma trafić do wykazu prac rządowych.

Poseł PiS-u Piotr Król z sejmowej komisji ds. klimatu wskazuje, że za tymi regulacjami może stać lobby wiatrakowe, które chce zarobić duże pieniądze.

Bardzo silnie oddziaływuje lobby producentów wiatraków. Proszę pamiętać, że w większości to nie są polscy producenci. To nie jest dobra informacja dla wielu ludzi, szczególnie dla tych, którzy mieszkają w mniejszych miejscowościach czy na wsiach. Jest wiele sygnałów mówiących o tym, że wiatraki, które stoją dość blisko zabudowań oddziaływują negatywnie na jakość życia – mówił Piotr Król, poseł PiS.

Przepisy w tej sprawie były procedowane pod koniec 2023 roku. Posłowie Polski 2050 i KO wnieśli wówczas do Sejmu projekt, który pozwalał na stawianie farm wiatrowych zaledwie 300 metrów od zabudowań.

Propozycja wzbudziła sprzeciw wielu środowisk i wycofano ją z prac sejmowych. Były premier Mateusz Morawiecki chciał też powołania w tej sprawie komisji śledczej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl