fot. pixabay.com

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca do oszczędzania energii

Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i przesuwania jej zużycia na inne godziny – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Ceny energii rosną. Ma na to wpływ przede wszystkim wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie. Surowce są droższe, a to odbija się także na kieszeniach Polaków. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne apelują o oszczędzanie energii, szczególnie w godzinach szczytu, które będą dokładnie określane.

– Zachęcamy wszystkich Polaków (również gospodarstwa domowe), żeby oszczędzać. To jest szczególny rok i to są szczególne wyzwania. Wszyscy solidarnie możemy więcej. To jest kolejne ułatwienie i wskazówka, kiedy robić to najlepiej – powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne wyznaczają godziny szczytu jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. Dla przykładu dziś szczyt zużycia energii przypada między godziną 11.00 a 14.00.

– Jest potrzebna aktywna postawa naszych odbiorców, aby ograniczać zużycie energii w godzinach, w których jest to korzystne dla naszego systemu elektroenergetycznego. By odbiorcy mogli wiedzieć, kiedy w rzeczywistości trzeba ograniczać to zużycie, kiedy jest to rozsądne, kiedy stanowi to obywatelską postawę, to potrzebują oczywiście informacji – zaznaczył Eryk Kłossowski, prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.

Aktualnie każdy z nas prostymi sposobami może ograniczyć zużycie energii. Należy pamiętać, by wyłączać światło, gdy nie jest ono niezbędne, gotować tyle wody, ile rzeczywiście zużyjemy np. do przygotowania herbaty, warto sprawdzić,  czy mamy w domu energooszczędne źródła światła, a pralkę i zmywarkę należy wstawiać wówczas, gdy są zapełnione.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl