fot. PAP/Darek Delmanowicz

Urząd Regulacji Energetyki odmówił podwyżek cen energii do końca roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia podwyżek cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca 2020 roku. Urząd ocenia, że obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanego przez przedsiębiorstwa wzrostu cen. Decyzja dotyczy czterech sprzedawców z urzędu, którymi są PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea oraz Energa Obrót.

W toku postępowań przedsiębiorcy kilkukrotnie byli wzywani do uzupełnienia dokumentów. Musieli też przedstawić informacje uzasadniające, że wnioskowane przez nich zmiany są zasadne.

Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE, wyjaśnia, że postępowanie w tej sprawie trwało od początku roku.

Wszystkie te przedsiębiorstwa złożyły wnioski o zmianę taryf i podwyżki. W ocenie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia wnioskowanych przez przedsiębiorstwa podwyżek cen. Za każdym razem, kiedy prowadzimy postępowania taryfowe, to celem regulatora jest sprawdzenie, czy proponowane przez przedsiębiorstwa ceny będą racjonalne i zasadne. To spółki obrotu kalkulują te wnioski taryfowe, przedstawiają kalkulacje, uzasadnienie, a my to analizujemy. W tym momencie analizy, które trwały nie wykazały, abyśmy mogli zgodzić się na wnioskowane przez przedsiębiorstwa podwyżki – tłumaczy Agnieszka Głośniewska.

Decyzja oznacza, że sprzedawcy będą stosować w rozliczeniach z klientami w gospodarstwach domowych dotychczasowe ceny energii.

Urząd dodaje, że będzie rozmawiał z przedsiębiorcami, dopóki nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy odpowiada warunkom rynkowym.

 

RIRM

drukuj