Rekompensaty za wyższe ceny prądu; powstanie specjalny fundusz

Powstanie specjalny fundusz na rekompensaty za wyższe ceny prądu. Skorzystają z niego gospodarstwa domowe oraz sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Z nieoficjalnych informacji wynika, że ceny prądu wzrosną już od nowego roku. Podwyżka ma związek m.in. z rosnącą ceną uprawnień do emisji CO2.

Według wyliczeń Ministerstwa Energii, za jedną megawatogodzinę zapłacimy 302 zł, obecnie to 242 zł 20 gr. Ceny odnoszą się do taryfy G, którą objęte są przede wszystkim gospodarstwa domowe.

Dzięki rekompensatom, rachunki Polaków za prąd nie zwiększą się – wskazał minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Wprowadzamy specjalny fundusz (…) rekompensat. Celem ustawy, którą będziemy zgłaszali do Sejmu jest to, by Polacy w przyszłym roku nie zapłacili więcej za energię elektryczną. Są niewykorzystane pozwolenia do emisji, a Komisja Europejska zgodziła się, by te niewykorzystane pozwolenia przełożyć na rekompensaty, bo także KE ma świadomość, że dla Polaków byłoby to za duże obciążenie – powiedziała Krzysztof Tchórzewski.

Rekompensaty za wyższe ceny prądu mają obowiązywać przez rok. Resort energii szacuje, że ich wartość sięgnie około 5 mld złotych.

W przypadku gospodarstw domowych rekompensaty będą naliczane automatycznie. Firmy natomiast będą musiały wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Rekompensaty mają być wypłacane od kwietnia 2019 roku. Z rozwiązania nie skorzystają m.in. firmy, które mają wieloletnie umowy na dostawę prądu. 

RIRM

drukuj