fot. Nasz Dziennik/Robert Sobkowicz

Min. Rafalska nie wyklucza zmian w programie 500 plus

Zmiana progu kryterium dochodowego w programie 500 plus na pierwsze dziecko? Takiego scenariusza nie wyklucza minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zmiany mogą nastąpić już w przyszłym roku.

Samego 500 plus nie zmienimy, ale przyjdzie taki moment, że trzeba będzie się zastanowić nad progiem kryterium dochodowego – stwierdziła w rozmowie z „Super Expressem” minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Chodzi o osoby, które starają się o świadczenie na pierwsze czy jedyne dziecko. Minister nie wykluczyła, że zmiana kryterium dochodowego może nastąpić już w przyszłym roku. Dopytywana, o ile próg dochodowy wzrośnie, odpowiedziała, że więcej na ten temat będzie wiadomo dopiero po uzgodnieniach z Ministerstwem Finansów. Podkreśliła, że jej resort nie chce dopuścić do sytuacji, w której przez wzrost minimalnego wynagrodzenia dwuosobowa rodzina straci świadczenie. Dopytywana, kto może w przyszłym roku liczyć na podwyżkę od państwa, wskazała na wzrost zasiłku pielęgnacyjnego.

Minister Rafalska chce zrównania jego wysokości z kwotą dodatku pielęgnacyjnego wypłacanego przez ZUS. W górę ma pójść także m.in. specjalny zasiłek opiekuńczy, a także świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych – akcentowała szefowa resortu. Zwróciła także na waloryzację rent i emerytur.

TV Trwam News/RIRM

drukuj