fot. twitter.com/BorysSzopa

Min. B. Borys-Szopa: Apeluję do samorządów o zwiększenie częstotliwości wypłat świadczeń 500 plus

Apeluję o zwiększenie częstotliwości wypłat świadczeń 500 plus do kilku w ciągu miesiąca – wskazała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa w piśmie skierowanym do samorządowców. Jej zdaniem byłoby to pomocne dla rodzin szczególnie w okresie wakacyjnym.

We wtorek Bożena Borys-Szopa wystosowała pismo do samorządów, w którym zwróciła się z apelem o zwiększenie częstości wypłat świadczeń wychowawczych do kilku w miesiącu. Wskazała w nim, że „dzięki temu świadczenia będą mogły szybciej trafić do tych, którzy złożyli wnioski wcześniej”.

Wyraziła opinię, że to rozwiązanie „byłoby szczególnie pomocne dla rodzin” w okresie wakacyjnym, który – wskazała – „wiąże się z dodatkowymi wydatkami”.

Szefowa MRPiPS zauważyła, że rozszerzenie programu „Rodzina 500 plus” na każde dziecko niemal podwoiło liczbę dzieci nim objętych. Podkreśliła, że to jest „wyzwanie dla nas wszystkich”.

W piśmie podziękowała samorządowcom za „zaangażowanie i ciężką pracę wkładaną w to, by tak licznie składane wnioski były sprawnie rozpatrywane, a świadczenia przyznawane możliwie szybko”. Bożena Borys-Szopa podkreśliła również, że trud ten jest „dostrzegany” w ministerstwie rodziny.

Szefowa resortu wyraziła jednocześnie wiarę, że częstsze wypłacanie świadczeń „jest możliwe do zrealizowania i dzięki naszej dobrej współpracy świadczenia szybko trafią do polskich rodzin”.

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program „Rodzina 500 plus”. Zakłada on przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

PAP/RIRM

drukuj