fot. sxc.hu

Projekt ustawy o likwidacji OFE trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów

Projekt ustawy o likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów – poinformowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Resort – który jest autorem projektu – poinformował też, że w wyniku konsultacji wprowadzono poprawki legislacyjne oraz kilka zmian. Projekt ustawy o likwidacji OFE zakłada, że środki, które do tej pory były środkami publicznymi, staną się środkami prywatnymi.

To oznacza, że prawie 16 mln członków OFE będzie musiało zdecydować, czy zgromadzone przez nich środki trafią na konta ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne. Obecnie w OFE jest ok. 162 mld zł. Ekonomista Marek Wołos wskazuje, że rządowa propozycja jest dobra.

Te środki, które przejdą z OFE, będą nadal w różnego rodzaju systemach emerytalnych, ale według tej ustawy będą należały do Polaków. Będą one dalej znajdowały się na rynku finansowym, będą mogły być zarządzane przez innego rodzaju fundusze czy przez ZUS. Myślę, że to nie jest złe rozwiązanie. Każdy z nas powinien policzyć, co mu się bardziej opłaci – zaznacza ekonomista.

OFE powstały w efekcie reformy systemu emerytalnego uchwalonej w 1999 r. Straciły na wiarygodności, gdy 2014 roku – wtedy decyzją koalicji PO-PSL – przelano z nich do ZUS-u 153 mld zł. Zdaniem wielu ekspertów był to skok na pieniądze zgromadzone w II filarze emerytalnym przez Polaków.

RIRM

drukuj