fot. flickr.com

Trwa posiedzenie rządu; tematem obrad – przeniesienie środków z OFE do IKE

O godz. 10.00 rozpoczęło się posiedzenie rządu. Ministrowie na rozpoczynającym się dzisiaj posiedzeniu po raz drugi zajmą się projektem ustawy o przeniesieniu środków z OFE na indywidualne konta emerytalne.

W ten sposób Otwarte Fundusze Emerytalne przestaną istnieć. 16 mln członków OFE zgromadziło 162 mld złotych. Domyślnie środki te będą przekierowane na indywidualne konta emerytalne. Istnieje jednak możliwość dokonania wyboru. Możemy przelać pieniądze na konto w ZUS-ie.

Minister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda powiedział, że poprzez zmiany rząd chce zapewnić Polaków, że są to ich prywatne środki.

– Obawiamy się, że przyjdzie kiedyś ktoś bardzo podobny jak w 2013 i 2014 roku i te pieniądze zabierze. Tak było w 2014 roku, kiedy ponad 51 proc. środków zostało skonsumowanych. Założeniem OFE było to, że te środki są prywatne. Później, zdaniem polityków i TK, uznano, że są to jednak środki publiczne. My chcemy to przeciąć – wskazał Waldemar Buda.

Projekt dotyczący przeniesienia środków z OFE na indywidualne konta emerytalne rząd przyjął na początku listopada. Dzisiaj Rada Ministrów potwierdzi wcześniejszą decyzję.

Ustawa ma wejść w życie na początku 2020 roku, a sam transfer z OFE do IKE dokona się w lipcu 2020 roku.

RIRM

drukuj