fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawskie obchody 80. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej

W Warszawie odbyły się obchody 80. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej. W 1944 r. ukraińscy nacjonaliści, w tym kolaboranci hitlerowskich Niemiec z SS „Galizien”, dokonali napadu na polską ludność w tej miejscowości i sąsiednich wsiach.

W Warszawie miały miejsce obchody 80. rocznicy mordu na Polakach w Hucie Pieniackiej. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Podczas Eucharystii kapelan środowiska 27. Dywizji Piechoty Armii Krajowej, ks. płk Mirosław Biernacki, mówił, że oddajemy podczas nich cześć tym, którzy stracili swoje życie z powodu nienawiści innych.

– Przychodzimy dzisiaj w duchu wiary, aby w Zbawczą Ofiarę Chrystusa włączyć naszych braci i siostry, którzy stracili swoje życie, bo byli Polakami.  Przychodzimy również po to, aby poprzez przypomnienie tego olbrzymiego cierpienia, jakiego świadkiem była pieniacka ziemia w latach II wojny światowej, uświadomić sobie potrzebę głębokiej przemiany w relacjach polsko-ukraińskich – podkreślał kapłan.

Po Mszy św. obchody 80. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej przeniosły się na Plac Piłsudskiego. Uroczystości zorganizowały Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Huta Pieniacka.

Zbrodnia w zamieszkałej przez Polaków Hucie Pieniackiej była jednym z tragicznych wydarzeń podczas Rzezi Wołyńskiej. Doszło do niej 28 lutego 1944 roku. Zbrodni dopuścił się oddział UPA i ukraińscy ochotnicy z dywizji SS „Galizien”.

Zginęło wówczas około tysiąca osób, a wieś została zrównana z ziemią.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl