fot. PAP Mateusz Marek

Dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis” odznaczona przez prezydenta za wkład w przygotowanie raportu o polskich stratach wojennych

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń dla autorów raportu o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Wśród odznaczonych znalazła się m.in. dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, Lidia Kochanowicz-Mańk.

Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim wręczył odznaczenia państwowe autorom raportu o stratach wojennych. Wśród wyróżnionych znalazła się Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”.

fot. Przemysław Keler/KPRP

­– Dziękuję za przyjęcie tych symbolicznych podziękowań od Rzeczypospolitej Polskiej za dzieło, które Państwo wykonali. Tak jak powiedziałem, każdemu z Państwa dziękuję za udział w realizacji tego dzieła, które stanowi z całą pewnością element wypełniania Polskiej racji stanu. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – mówił Andrzej Duda.

 
Zdaniem głowy państwa praca wykonana w ramach dokumentacji polskich strat wojennych ma charakter monumentalny.

– Zrealizowali państwo pracę wielką, dzieło, które wspólnie Państwo przygotowali jest – można śmiało powiedzieć – monumentalne, jeżeli weźmie się pod uwagę jego rozmiary. Nie da się przecenić jego wartości historycznej. Nie da się przecenić także jego wartości politycznej – również na przyszłość. Jestem Państwu za to ogromnie wdzięczny, nie tylko dlatego, że trzeba było po prostu wykonać niezwykle żmudną pracę naukową, obliczeniową, szacunkową – bardzo często na podstawie szczątkowych danych – zwrócił uwagę prezydent.

fot. Przemysław Keler/KPRP

Andrzej Duda podziękował też twórcom raportu za odwagę.

– Dziękuję także – co tu wiele mówić – za odwagę. Ja coś wiem na ten temat. Kiedy przed wielu laty miałem zaszczyt służyć Rzeczypospolitej w Ministerstwie Sprawiedliwości, zajmowałem się m.in. sprawami ochrony polskiej własności przed roszczeniami niemieckimi. Wiem, co to znaczy znaleźć wśród polskich naukowców (…) kogoś, kto odważy się podnosić jakiekolwiek roszczenia czy sprzeciwy wobec Niemiec, wobec niemieckiej machiny finansowo-naukowo-polityczno-propagandowej. Nie jest to łatwe – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do wypowiedzi premiera Donalda Tuska ws. reparacji, który powiedział, że „w sensie formalnym, prawnym, międzynarodowym kwestia reparacji została zamknięta wiele lat temu, kwestia moralnego, finansowego, materialnego zadośćuczynienia, nigdy nie została zrealizowana”.

Andrzej Duda ocenił, że to „wstyd, że premier dzisiaj wybrany w demokratycznych wyborach pozwala sobie na takie stwierdzenie”, bo „sprawa nie została załatwiona i sprawa nie jest zamknięta”.

fot. Przemysław Keler/KPRP

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl