fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: W Świątyni Opatrzności Bożej odbyło się 12. Święto Dziękczynienia

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w niedzielę odbyło się 12. Święto Dziękczynienia. Przyświecało mu hasło: „Dziękujemy za wielkich pasterzy – Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego”.

Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski senior ks. kard. Stanisław Dziwisz. Uroczystości te wpisały się w obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Ojca św. Jana Pawła II.

Na początku Eucharystii metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz nawiązał do tego wydarzenia i jego owoców dla narodu.

To jest szczególna okazja do dziękczynienia Opatrzności Bożej za te błogosławione dni. Znamy dziś dobre i wielkie owoce tego pierwszego pielgrzymowania Papieża Słowianina do Polski. Przy Janie Pawle II był wtedy obecny – pierwszy raz przy Papieżu na pielgrzymce – drugi wielki pasterz Kościoła w Polsce ks. kard. Stefan Wyszyński. To była jedyna pielgrzymka, w czasie której prymas jeszcze towarzyszył Papieżowi na całym szlaku pielgrzymim. Za obu tych pasterzy dziękujemy w tegorocznym Święcie Dziękczynienia – akcentował metropolita warszawski.

Wybór metropolity krakowskiego na Stolicę św. Piotra poruszył posady ówczesnego świata – podkreślił w homilii ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 r. – jak dodał – uruchomiła głęboki proces przemian, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności.

– Wiemy, jakie były dalekosiężne, epokowe konsekwencje wyboru Jana Pawła II, a także jego pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku. Zmieniły one naszą świadomość. Niektórych przeraziły, innych obudziły z letargu, a przede wszystkim uruchomiły głęboki proces społecznych i politycznych przemian, które doprowadziły do odzyskania przez nasz naród wolności i suwerenności – podkreślił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl