fot. flickr.com

Ustawa o rekompensatach za podwyżki cen prądu na wkrótce trafić do Sejmu

Czy uda się zapobiec drastycznym podwyżkom cen prądu? W połowie czerwca do Sejmu ma trafić nowelizacja ustawy dotycząca rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej.

Ustawa niwelująca skutki tegorocznej podwyżki cen prądu, podpisana pod koniec ubiegłego roku, nie została wcielona w życie. Polskie rozwiązania muszą być zgodne z unijnymi wymogami. W tej sprawie trwają jeszcze rozmowy z Komisją Europejską.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że rekompensat spodziewać się mogą gospodarstwa domowe, szpitale, mikro i małe przedsiębiorstwa. Dla średnich i dużych przedsiębiorstw przewidziano dopłaty do zużytych kilowatogodzin energii. Przyjęta ustawa ma być zabezpieczeniem dla Polaków przed drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej.

Zapowiedziane podwyżki są skutkiem wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Jak podkreślają eksperci – obecna sytuacja, w jakiej znajduje się Polska, wynika z kilku czynników. Brak spójnej polityki energetycznej w Polsce oraz przyjęcie unijnej polityki dotyczącej energii – to niektóre z nich.

TV Trwam News/RIRM

drukuj