fot. PAP/Piotr Nowak

W październiku rusza program AgroEnergia

1 października rozpocznie się program AgroEnergia. Ma on wspomóc rozwój zielonej energii na wsi. O uruchomieniu projektu poinformował Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, na wtorkowej konferencji prasowej.

Ceny energii stale rosną. Coraz większe są także ceny produkcji rolnej. Wsparciem dla rolników ma być program AgroEnergia.

– Zależy nam na tym, by wesprzeć ich wysiłki w zakresie ekologizacji. Chcemy również wesprzeć oszczędności po stronie gospodarstw – mówił minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.

 Program składa się z dwóch części. Pierwsza obejmuje wsparcie dla średniej wielkości biogazowni i małych elektrowni wodnych.

– Jest możliwość na dofinansowanie maksymalne 2,5 mln złotych – poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski.

Druga część dotyczy nowych technologii. W skrócie to fotowoltaika, pompy ciepła i małe wiatraki. To wysokość dofinansowania sięga 25 tysięcy złotych plus 10 tysięcy złotych, jeżeli dany rolnik zdecyduje się na utworzenie magazynu energii.

Program ma mocne zaplecze finansowe – zapewnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Szymon Giżyński.

– Tutaj posłużą zarówno środki polityki spójności, jak i środki wspólnej polityki rolnej, a także środki krajowe z KPO i z Polskiego Ładu – oznajmił.

Za dystrybucję środków będzie odpowiadał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– 16 WFOŚiGW jest przygotowane na nabór wniosków w AgroEnergia. W celu wypełnienia wniosku należy zalogować się w portalu beneficjenta i wypełnić wniosek – podsumował przewodniczący konwentu prezesów wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Marek Ryszka.

Program rusza 1 października. Nabór wniosków potrwa do grudnia.

TV Trwam News

drukuj