Program in vitro w Trybunale Konstytucyjnym

Senatorowie PiS skierowali wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności rządowego programu finansowania sztucznego zapłodnienia – dowiedziało się Radio Maryja.

Program dofinansowania in vitro przygotował minister Bartosz Arłukowicz.

Według senatorów został on opracowany bez oparcia o ustawę sejmową i bez żadnych regulacji. Co więcej, rząd posłużył się aktem, który nie należy do konstytucyjnego systemu prawa powszechnie obowiązującego. Uderza natomiast w sferę najważniejszych wartości konstytucyjnych, m.in. godność człowieka, ochronę jego życia oraz dostępu do świadczeń medycznych.

– Istnieją bardzo poważne wątpliwości konstytucyjne, czy minister jednostronnym aktem w postaci programu rządowego może regulować tak ważne i istotne kwestie dotyczące godności osoby ludzkiej, praw człowieka oraz dotyczące materii poczętego życia. W związku z powyższym, skierowaliśmy do Trybunału Konstytucyjnego wniosek. W naszej ocenie minister nie miał takiej możliwości i naruszył tym samym konstytucję. Będziemy oczekiwali na rychłe rozpatrzenie przez TK tej kwestii – powiedział senator Jan Maria Jackowski, przedstawiciel wnioskodawców.

Wniosek senatorów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego został opracowany przez ekspertów z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl