fot. PAP/Tomasz Gzell

Sejm: Komisja Ustawodawcza rozpatrzy projekt ustawy o TK

Sejmowa Komisja Ustawodawcza rozpatrzy dziś poselski projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jego autorem jest Prawo i Sprawiedliwość. Opozycja krytykuje zapisy ustawy jak i sam proces procedowania nad projektem.

Dokument przewiduje m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie – co najmniej 13 z 15 sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów.

Politycy Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie poprawek. Były minister sprawiedliwości Borys Budka ocenił, że proponowane rozwiązanie jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin podkreśla, że należy procedować ustawę naprawczą dotyczącą TK oraz rozpocząć prace nad nową ustawą zasadniczą.

– Mam nadzieję, że zamknie ona kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komplet sędziów już jest, a ta ustawa ma uporządkować wewnętrzną procedurę funkcjonowania TK, bo tam było dużo bałaganu. A nad Konstytucją prace też należy rozpocząć. Należy powołać komisję konstytucyjną w tym Sejmie i rozpocząć procedowanie nad nową Konstytucją. Aczkolwiek realistycznie rzecz biorąc wydaje się, że w tej kadencji Sejmu nowej Konstytucji uchwalić się nie da, bo nie ma takiej większości. Ale przypomnę, że prace nad poprzednią Konstytucją trwały 6 lat, a więc to przekroczyło ramy jednej kadencji – mówi Jarosław Sellin.         

Projekt naprawczy przewiduje ponadto, że nowi sędziowie Trybunału mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem RP. Dopuszcza także zmianę siedziby TK, która znajduje się w Warszawie.

Projektem noweli ustawy o trybunale zajmie się także Sejm na rozpoczynającym się dziś po południu dwudniowym posiedzeniu.


RIRM

drukuj