fot. PAP/EPA

Chiny: prawie 100 zaginionych po osunięciu ziemi

Co najmniej 91 osób uznaje się za zaginione po osunięciu ziemi w parku przemysłowym w mieście Shenzhen na południu Chin – poinformowała dziś państwowa agencja Xinhua.

Osuwająca się ziemia zburzyła 33 budynki i doprowadziła do ewakuacji ok. 900 osób. Teren o powierzchni ponad 60 tys. metrów kwadratowych został pokryty warstwą błota, której grubość dochodziła miejscami do sześciu metrów.

Według danych służb medycznych z dzisiejszego poranka nie było żadnych ofiar śmiertelnych katastrofy, a trzy osoby odniosły lekkie rany; poszukiwania ocalałych nadal trwają. W akcji uczestniczy, m.in. ponad 2 tys. członków służb ratunkowych i ponad sto wozów strażackich.

14 spośród zburzonych budynków było fabrykami, a trzy z nich to budynki sypialne dla pracowników parku przemysłowego.

Chińskie ministerstwo ds. ziemi i zasobów umieściło dziś rano na swojej stronie internetowej komunikat, że osunięcie gruntu nastąpiło w wyniku przeciążenia ogromną ilością ziemi i odpadów. Premier Li Keqiang nakazał wszczęcie śledztwa ws. przyczyn katastrofy.

Jednocześnie doszło do eksplozji pobliskiej części głównego chińskiego gazociągu wschód-zachód należącego do chińskiej spółki gazowej i naftowej PetroChina. W gazociągu powstała dziura o długości ok. 400 metrów; rozpocznie się budowa tymczasowego rurociągu. Na razie nie wiadomo, czy eksplozja ta miała jakikolwiek wpływ na osunięcie ziemi.

Miasto Schenzen, w prowincji Guangdong przy granicy z Hongkongiem, jest jednym z największych ośrodków chińskiego przemysłu technologicznego; znajdują się tam fabryki wielu międzynarodowych koncernów. W 1980 roku utworzono w nim specjalną strefę gospodarczą.

PAP/RIRM

drukuj