P. Jaki: Pokazujemy dziś, że kończy się państwo teoretyczne

Nie będzie żadnych świętych krów. Zaczęły się zatrzymania i jestem przekonany, że to jest dopiero początek – powiedział Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja skomentował w ten sposób ostatnie wydarzenia związane z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie.

Patryk Jaki zwrócił uwagę, że za czasów rządów PO-PSL nawet 87 miliardów złotych rocznie było wyprowadzanych z Polski wskutek wyłudzania podatku VAT.

– Te wszystkie układy korupcyjne, zorganizowane działalności przestępcze, czuły się w Polsce jak ryba w wodzie. Wystarczy spojrzeć na to, jak wzrastała szara strefa, jeżeli chodzi o wyłudzanie VAT-u za czasów Platformy Obywatelskiej. Według raportów europejskich wzrosła aż do 23 procent – tyle więcej pieniędzy wyprowadzano z Polski. Instytucje szacują, że nawet 87 miliardów rocznie było wyprowadzanych z Polski za pomocą różnego rodzaju przekrętów czy zorganizowanych grup przestępczych – wskazywał Patryk Jaki.

Wiceminister podkreślił, że obecna władza zabrała się za walkę z wyłudzeniem VAT i reprywatyzacją, czego efektem jest ponowne osadzenie w więzieniu członków gangu pruszkowskiego.

– Za czasów PO ta przestępczość się rozwijała, m. in. „Pruszków” wyszedł na wolność i czym się zaczął zajmować? Oczywiście wyłudzaniem VAT-u. Wystarczyło tylko zmienić rząd, doszło do głosu Prawo i Sprawiedliwość i nagle dzieją się cuda. „Pruszków” kilka dni temu wrócił do więzienia, bo zajmował się wyłudzaniem VAT-u i może być wyjaśniana reprywatyzacja, gdzie do tej pory w sprawie reprywatyzacji wszystko było chowane pod dywan – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Odpowiedzialność polityczną za aferę reprywatyzacyjną w Warszawie powinna ponieść Hanna Gronkiewicz-Waltz – zaznaczył wiceszef resortu sprawiedliwości.

– Wszyscy ci urzędnicy, już aresztowani, którym zostały postawione bardzo poważne zarzuty (grozi im 10 lat więzienia), wydawali decyzje w imieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Dodatkowo […] Hanna Gronkiewicz-Waltz sama chciała nadzorować biuro nieruchomości, które podejmowało tę decyzję. […] Prokuratura wszystko bada, ale na pewno możemy mówić już dzisiaj o odpowiedzialności politycznej, bo jeżeli za tak wielki skandal polityk nie podaje się do dymisji, to w państwie dzieje się coś bardzo złego – przesuwają się granice tolerancji dla polityków – powiedział Patryk Jaki.

Polityk zauważył, że oprócz prokuratury w rozliczenie afery reprywatyzacyjnej zaangażuje się komisja weryfikacyjna, której zadaniem będzie odzyskiwanie majątków lub uzyskiwanie rekompensat.

– Z jednej strony mamy prokuraturę do działalności karnej, a z drugiej strony – żeby te majątki odzyskiwać bądź uzyskiwać odszkodowania lub rekompensaty – będzie komisja weryfikacyjna, która mam nadzieję, że zacznie działać już w maju […]. Ta komisja będzie miała narzędzia, pełne instrumentarium do tego, aby przywracać sprawiedliwość. […] Jeżeli komisja zauważy, że nieruchomości zostały pozyskane w sposób złodziejski przez jednego czy drugiego właściciela lub też rodzinę polityków, wówczas ta komisja będzie miała prawo albo zwrócić tę kamienicę do prawowitych właścicieli, albo jeżeli nie będzie takiej możliwości, bo ktoś nabył mieszkania w tzw. dobrej wierze, to wtedy zarządzi rekompensatę – wyjaśnił wiceminister.

Powołanie komisji reprywatyzacyjnej spotyka się z krytyką, ale podobnie było w przypadku zmian w prokuraturze, które ostatecznie okazały się sukcesem – ocenił Patryk Jaki.

– Dzisiaj znowu mamy krytykę wielu autorytetów prawnych, że to są działania niezgodne z konstytucją, ale chcę przypomnieć, że to samo mówili w przypadku prokuratury, gdy reformowaliśmy prokuraturę, że wszystko, co robimy, jest niezgodne z konstytucją. Co się okazało? Okazało się, że mamy gigantyczny sukces, tzn. wszystkie sprawy, które do tej pory za czasów tej „niezależnej” prokuratury były umarzane bądź chowane pod dywan, nagle okazuje się, że można prowadzić te postępowania i można je prowadzić dość skutecznie […] Wszystko się dało. Jestem przekonany, że tak samo będzie z komisją weryfikacyjną – podsumował wiceszef resortu sprawiedliwości.

Całość rozmowy z wiceministrem Patrykiem Jakim w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl