Sejm o sądach powszechnych

Sejm zajmie się dziś obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych, który ma zablokować reorganizację sądów rejonowych i połączenie części z nich z większymi jednostkami.

Ponadto przedstawiona ma być informacja rządu na temat planów likwidacji części sądów rejonowych.

Na początku października minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie, zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1. stycznia 2013 r.

PiS jest przeciwne likwidacji placówek. Dziś likwiduje się posterunki policji, szkoły, a nawet połączenia PKS. W ostateczności może to doprowadzić do likwidacji powiatów – alarmują posłowie opozycji.

– Jesteśmy za tym, żeby sądy rejonowe były zachowane w mniejszych miastach. Jesteśmy przeciwni likwidacji polskiej prowincji. Dziś dzieje się tak, że likwidowane są posterunki policji, sądy rejonowe, szkoły, połączenia PKS. Wszyscy, którzy mieszkają poza wielkimi miastami są pozbawieni podstawowych usług komunalnych, które powinny być dostarczone przed administrację państwową, czy to szczebla samorządowego, czy to szczebla rządowego – powiedział poseł Mariusz Błaszczak.

Poseł Stanisław Piotrowicz, prokurator –  zwraca uwagę na niekonstytucyjność tego rodzaju decyzji ministra Gowina, która doprowadzi do tragicznych skutków.

– Po pierwsze zamieniony zostanie etat prezesa sądu na kierownika ośrodka zamiejscowego, może to będzie nieco mniejsza kwota, ale za to wzrosną koszty wiążące się z przekazywanie korespondencji. Wszelka korespondencja będzie kierowana do dużego sądu w mieście obok po to, żeby prezes tamtego sądu skierował tę korespondencję za własną dekretacją do ośrodka zamiejscowego w małym mieście, gdzie będzie teraz ten ośrodek zamiejscowy funkcjonował. Wzrosną koszty korespondencji, wydłuży się czas, bo również w taki sam sposób będą krążyły akta postępowań. Będą trafiały do sądu do prezesa, który będzie dekretował i przekazywał do ośrodków zamiejscowych – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

 

Wypowiedź poseł Stanisław Piotrowicz:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj