fot. PAP/Radek Pietruszka

Komisja Wenecka krytycznie ocenia reformy sądownictwa w Polsce

Komisja Wenecka krytycznie ocenia reformy sądownictwa w Polsce. Organ doradczy Rady Europy przyjął w piątek na sesji plenarnej dwie opinie na temat ustaw i projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa w Polsce. Według Komisji zmiany stanowią „poważne zagrożenie” dla sądownictwa.

Na sesji plenarnej KW zajęła się polskimi ustawami o prokuraturze, nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz prezydenckimi projektami dot. KRS i SN.

Poseł prof. Włodzimierz Bernacki, przedstawiciel polskiego parlamentu w  Radzie Europy spodziewał się krytyki ze stronny Komisji Weneckiej. Polityk zwraca uwagę, że jest to gremium sędziów z całej Europy, które nie chce dostrzec niewydolności systemu.

– KW jest tak naprawdę związkiem zawodowych sędziów Trybunałów Konstytucyjnych z Europy. Tym samym ta Komisja stoi na straży istniejącego ładu, nie pochylając się nad niewydolnością systemów w poszczególnych krajach członkowskich Rady Europy. Dla nich jest ważne, by zachować niejako status quo. Nie biorą pod uwagę tego, że system w Polsce jest absolutnie zły – powiedział prof. Włodzimierz Bernacki.

Na obradach Komisji Weneckiej Polskę reprezentuje stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy Janusz Stańczyk.

W październiku 2016 r., gdy KW przyjęła drugą opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym Polska nie przysłała swego przedstawiciela. Rząd Zjednoczonej Prawicy zarzucił KW stronniczość i nierzetelność. W sumie Komisja Wenecka zajęła się polskimi ustawami po raz czwarty w ciągu półtora roku.

RIRM

drukuj