R. Bochenek o wypowiedzi specjalnego sprawozdawcy ONZ: Kompletnie niepoparta faktami

Wypowiedź kompletnie niepoparta faktami – w ten sposób rzecznik rządu Rafał Bochenek odniósł się w rozmowie z PAP do słów sprawozdawcy ONZ Diego Garcii-Sayana, że „niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest zagrożona”. Rafał Bochenek ocenił, że to twierdzenie nieprawdziwe, „krzywdzące dla Polski”.

Rzecznik rządu wyraził też nadzieję, że „podstawą do formułowania takich nieprawdziwych i krzywdzących dla Polski i Polaków twierdzeń nie są doniesienia medialne”.

„Warto sięgnąć do źródeł i zapoznać się z przepisami, które nie tylko demokratyzują wymiar sprawiedliwości, ale eliminują patologie. Przygotowywane rozwiązania są wzorowane na tych sprawdzonych i funkcjonujących na świecie od dziesiątek lat” – oświadczył Rafał Bochenek.

„Poza tym, ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości wciąż są opracowywane i nie stały się jeszcze obowiązującym prawem” – zastrzegł rzecznik rządu.

O tym, że niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest zagrożona, powiedział dzisiaj sprawozdawca ONZ Diego Garcia-Sayan podczas konferencji prasowej. Według niego, to efekt zmian podejmowanych przez władze po wyborach w 2015 roku.

Specjalny sprawozdawca ONZ przebywa w Polsce od poniedziałku. Jego wizyta odbywa się na zaproszenie polskich władz, które wystosowano w ubiegłym roku.

PAP/RIRM

drukuj