Sąd oddalił pozew Marzeny K. o 9,8 mln zł odszkodowania ws. Brackiej 23

Warszawski sąd okręgowy oddalił w poniedziałek powództwo Marzeny K. ws. nieruchomości przy Brackiej 23 w centrum stolicy. Chodziło o prawie 10 mln. zł odszkodowania za sprzedane lokale w zreprywatyzowanej kamienicy. Umowę, która miała być podstawą roszczenia K. sąd uznał za nieważną.

Proces wytoczony przez Marzenę K. – byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości, podejrzaną o złożenie fałszywych oświadczeń majątkowych w związku z aferą reprywatyzacyjną – dotyczył żądania ponad 9,8 mln zł odszkodowania od prezydent stolicy za sprzedanie ponad 20 lokali w nieruchomości przy Brackiej 23.

Nieruchomość przy Brackiej 23 odzyskała reaktywowana przedwojenna spółka Warszawskie Towarzystwo Handlu Herbatą. W postępowaniu reprywatyzacyjnym spadkobierczynię założyciela WTHH reprezentował mec. Robert N. – brat Marzeny K. W lutym 2016 r. K. odkupiła od WTHH roszczenie do utraconych dochodów z tej kamienicy – podstawą roszczenia K. była opiewająca na 30 tys. zł umowa o „cesji roszczeń” między nią i WTHH z lutego 2016 r.

Podstawowym motywem rozstrzygnięcia sądu o oddaleniu powództwa jest to, że sąd uznaje te umowę nabycia roszczeń dotyczących tej nieruchomości za umowę nieważną z tego powodu, że ta umowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego” – uzasadniał wyrok sędzia Tadeusz Bulanda. Poniedziałkowe orzeczenie jest nieprawomocne.

 

PAP/RIRM

drukuj