fot. flickr.com

R. Bochenek: Zakładamy, że w 2018 r. PKB wzrośnie o 3,8 proc.

Wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. PKB, spadające bezrobocie do 6,4 proc. oraz redukcja deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 2,5 proc. PKB, to założenia budżetu na przyszły rok, którymi zajmie się we wtorek rząd – poinformował Rafał Bochenek. Rzecznik rządu odniósł się również do doniesień ws. nominacji Małgorzaty Sadurskiej na wiceprezesa PZU.

Bochenek podkreślił, że wzrost gospodarczy na poziomie 3,8 proc. PKB ma opierać się głównie na wzroście inwestycji w sektorze publicznym jak i na wzroście popytu inwestycyjnego w sektorze prywatnym.

Będą dosyć niskie stopy procentowe w związku z tym przewidujemy, iż obywatele powinni chętniej inwestować swoje oszczędności, swoje pieniądze” – ocenił.

Rzecznik dodał, że rząd zakłada, iż bezrobocie w przyszłym roku będzie maleć każdego miesiąca do poziomu 6,4 proc. na koniec roku. Według założeń budżetowych, inflacja ma wynieść 2,3 proc.; przewidywana jest też dalsza redukcja deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 2,5 proc. PKB.

Bochenek wskazał, że przeciętne wynagrodzenie brutto ma wynieść 4.443 zł, czyli być wyższe o 200 zł niż w tym roku.

Rzecznik rządu odniósł się również do sprawy Małgorzaty Sadurskiej, jakoby miała być w zarządzie PZU.

Z tego co wiem, Małgorzata Sadurska wciąż jeszcze jest szefową Kancelarii Prezydenta. To są rewelacje medialne – powiedział w poniedziałek Rafał Bochenek.

Informację o tym, że obecna szefowa Kancelarii Prezydenta może wejść do zarządu PZU podało w niedzielę Radio Zet. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do PiS, Sadurska może zostać wiceprezesem PZU.

 

PAP/RIRM

drukuj