Sejm przeciw odrzuceniu prezydenckiego projektu o KRS

Sejm nie zgodził się w piątek na odrzucenie prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Wnioskowały o to w II czytaniu projektu kluby PO i Nowoczesnej oraz koło UED.

Za wnioskiem o odrzucenie projektu głosowało 193 posłów, przeciw było 231, zaś czterech wstrzymało się od głosu.

Obecnie Sejm przeszedł do głosowania nad poprawkami i wnioskami mniejszości złożonymi do tego projektu. Przewidzianych jest ponad 20 głosowań. Ostatnie głosowanie będzie dotyczyło kwestii uchwalenia całej nowelizacji wraz z ewentualnie przyjętymi wcześniej poprawkami.

W drugim czytaniu do tego projektu złożono łącznie ponad 20 poprawek, w tym 11 PiS. Komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zarekomendowała 10 poprawek PiS. Najważniejsza poprawka tego klubu przewiduje wykreślenie zapisu, że kandydatów do KRS mogłyby zgłaszać m.in. grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o KRS dotyczy m.in. wyboru przez Sejm nowych 15 sędziowskich członków Rady. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

Wcześniej w piątek Sejm uchwalił przygotowaną przez prezydenta nową ustawę o Sądzie Najwyższym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl