Rodzina Radia Maryja w Watykanie

Ponad 10 tysięcy słuchaczy Radia Maryja spotkało się na audiencji generalnej z Ojcem Św. Benedyktem XVI. Po wspólnej modlitwie o. Tadeusz Rydzyk wręczył Papieżowi – Dar Modlitwy Rodziny Radia Maryja.

Radiowa Rodzina przybyła do Rzymu, aby dziękować Bogu za działalność Radia Maryja i Telewizji Trwam, a także prosić o błogosławieństwo na dalsze lata ewangelizacyjnej posługi.

Podczas audiencji generalnej słuchaczy Radia Maryja pozdrowił Ojciec Święty Benedykt XVI.

– Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów, a szczególnie Rodzinę Radia Maryja z biskupami. Każdy człowiek niesie za sobą tajemniczą tęsknotę za Bogiem. Pragnienie spotkania z Nim jest zaczynem wiary, wewnętrznym impulsem do szukania Go. Módlmy się, aby ten Rok Wiary był dla nas wszystkich czasem osobistego spotkania z Bogiem. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – powiedział Ojciec święty Benedykt XVI.

Dla Rodziny Radia Maryja był to szczególny dzień pielgrzymowania do Ojca św. Benedykta XVI, ale także do grobu błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II. Do Watykanu przybyła liczna delegacja Rodziny Radia Maryja ta, która chciała Ojcu św. powiedzieć o swojej wielkiej miłości do Kościoła i do Ojca św. Benedykta XVI.

Pielgrzymi przed spotkaniem z Ojcem św. na audiencji generalnej – uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w Bazylice św. Piotra.

Eucharystii przewodniczył ks. kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Jako chrześcijanie i jako Polacy, obywatele ziemskiej ojczyzny, powinniśmy mieć prawo do kształtowania życia społecznego i politycznego w świetle swojej wiary i przekonań – stwierdził w homilii ks. abp Wacław Depo.

Metropolita Częstochowski  odniósł się w ten sposób do nieprzyznania TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Wyraził przekonanie, że winniśmy mieć prawo do głoszenia prawdy Ewangelii i przekazywanego w mediach obrazu.

– W imię czego uchwala się restrykcyjne przepisy telekomunikacyjne, które utrudnią Radiu Maryja i telewizji Trwam obecność w przestrzeni publicznej. Tendencja, aby wiarę zepchnąć do sfery prywatności, sprzeciwia się samej naturze wiary i jest dyskryminująca. Chrystus i Jego Ewangelia głoszona w Kościele i przez Kościół nie przestanie być znakiem budowania przyszłości dla ludzi, albo „znakiem, któremu sprzeciwiać się będą”- powiedział ks. abp Wacław Depo.

Ks. abp. przypomniał także słowa Ojca Św.  Benedykta XVI, które skierował w języku polskim do pielgrzymów Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze, w lipcu tego roku. Nawiązał także do listu z okazji 20. rocznicy toruńskiej rozgłośni.

– Pan Bóg wie, ile dobra zostało zasiane przez Radio Maryja – powiedział ks. kardynał ks. kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej podczas Eucharystii w Bazylice św. Piotra.

Ks. Kardynał Tarcisio Bertone zwrócił także uwagę na znaczenie mediów we współczesnym świecie. Powiedział, że to poważne narzędzia nowej ewangelizacji.

– W dzisiejszym świecie radio i telewizja stały się środkami nie tylko informacji, ale coraz bardziej komunikacji i formacji. Jako takie są poważnymi narzędziami nowej ewangelizacji, tzn. głoszenia Chrystusa w sposób dostosowany do kultury, do wymagań i do wrażliwości dzisiejszego człowieka. Aby mogły skutecznie spełniać tę misję trzeba, by osoby zaangażowane – kierownictwo, redaktorzy i sami słuchacze – byli natchnionymi Duchem Świętym, wiernymi naśladowcami Chrystusa, gotowymi świadczyć o Nim z miłością wobec wszystkich, zarówno braci w wierze, jak i tych, którzy nie podzielają takich samych przekonań – dodał ks. kard. Tarcisio Bertone.

Ks. Kardynał prosił Matkę Najświętszą i Apostoła Piotra aby obficie odnowili swoje błogosławieństwo dla członków Rodziny Radia Maryja.

Jak mówił: „aby radio i telewizja, które wspierają, były coraz bardziej skutecznymi środkami ewangelizacji, dla dobra ludzi, waszej Ojczyzny i Kościoła powszechnego”.

Rodzina Radia Maryja wytworzyła tego dnia niesamowity modlitewny klimat – powiedział o. Janusz Sok – prowincjał Warszawskiej Prowincji redemptorystów.

– Fakt pielgrzymki i rozmodlenia – to wszystko było widać w tych ludziach, którzy czekali już rano przy bazylice niezwykle skupieni, spokojni. Tylko tyle powiem, ze nawet pracownicy watykańscy przyzwyczajeni do pielgrzymów byli zbudowani takim klimatem, który Rodzina Radia Maryja tworzyła. To była manifestacja wiary. To było przyjmowanie wiary, wyznanie jej, odnowienie a także umacnianie się w wierze. Niezwykłym przeżyciem była Msza św. w Bazylice św. Piotra odprawiona na konfesji. Na niej Sekretarz Stanu kard. Tarcisio Bertone, słowo ks. abpa Wacława Depo do nas skierowane. To wszystko było bardzo wzruszające. I wreszcie spotkanie z Ojcem św. z na Placu św. Piotra – powiedział o. Janusz Sok.

Dzisiejsza pielgrzymka nabiera szczególnego znaczenia w ogłoszonym przez Ojca Świętego Benedykta XVI Roku Wiary.

– W Roku Wiary Kościół nas zachęca, żebyśmy wyznawali wiarę i żebyś my pielgrzymowali. To się właśnie stało. Radio Maryja to wspólnota. W tym świecie zatomizowanym, rozbitych wartości, relacji, a więc potwornej samotności i takiego zagubienia są ludzie ,,pokrewni duchowo’’. Chciałbym jeszcze raz podkreślić to sformułowanie: ,,pokrewni duchowo” ludzie, a więc bliscy sobie, czyli rodzina, która jest ze sobą. Czasem mamy pod górę i pod wiatr – o tym dobrze wiemy, dość problemów na co dzień, ale jesteśmy razem i to jest nasze ,,paliwo”. Nie przeciwko komuś, nie żeby manifestować swoją siłę, ale po to, żeby zaufać Bogu. Chcemy tego i Pan Bóg nam błogosławi – dodał o. Janusz Sok.  

Rodzina Radia Maryja tego dnia przybyła z różnych zakątków Polski i świata – wśród pielgrzymujących jest także ks. Rafał Dyguła – Chrystusowiec – proboszcz polskiej parafii w Los Angeles.

Pielgrzymi z Los Angeles przybyli do Watykany, aby łączyć się z Rodziną Radia Maryja i umacniać ją swoją wiarę – mówił  ks. Rafał Dyguła.

– Jesteśmy tutaj w łączności z wielką Rodziną Radia Maryja. Niesiemy ze sobą serdeczne pozdrowienia i dar modlitwy, chcemy się nawzajem wspierać. W lutym zorganizowaliśmy wielką manifestację pod konsulatem w Los Angeles w obronie tych mediów. Już wtedy byliśmy z wami, a dzisiaj tutaj u Ojca św. Benedykta XVI, ale też przy grobie  bł. Jana Pawła II. Jesteśmy tutaj na modlitwie, jesteśmy jednego serca, jednego ducha. Jesteśmy by odnowić wiarę, by umocnić i by dalej trwać w niej jako jedna rodzina – powiedział ks. Rafał Dyguła.

Pielgrzymi modlili się także o przyznanie TV Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie.

– To wielkie pragnienie było, aby pojechać właśnie do Rzymu. W moim sercu było pierwsze wielkie pragnienie, jak pierwszy raz w Radiu Maryja usłyszałem o tym, że jest organizowana ta pielgrzymka. Mnóstwo intencji, całe walizki. Mamy sporo znajomych i każdy z nich ma jakieś swoje problemy, chciałby to wszystko ofiarować naszemu kochanemu Ojcu św., żeby On dźwigał z nami te nasze ciężary, żebyśmy byli w stanie żyć w naszym kochanym, ale tak upodlonym kraju. Po prostu aż płakać się chce, jak człowiek wspomina, że Polak nie ma swojego miejsca w Polsce. Strasznie to jest przykre. Widać jak nie pozwalają, żeby te prawdziwe wiadomości, media, które coś dobrego robią w naszym kraju miały dostęp do wszystkich ludzi. Ogromna dyskryminacja – w ten sposób to powiem, bo należałoby bardzo mocnych słów użyć w stosunku do tych ludzi, którzy nie pozwalają, żeby wszyscy mogli słuchać tego, co jest wielkim dobrodziejstwem dla tego kraju – powiedział pielgrzym Grzegorz Skwark.

Nie wyobrażamy sobie dalszej przyszłości na emigracji bez Radia Maryja i  Telewizji Trwam – mówili pielgrzymi Andrzej i Elżbieta Pazerowie ze Szwajcarii.

To jest mój tlen, mój bajpas, mój stand, a ja jestem lekarzem i mówię to z przekonaniem. Naprawdę to radio jest absolutnie niezbędne i konieczne dla wszystkich zarówno w Polsce jak i za granicą. Dlatego nie mogłem tutaj dzisiaj nie być – mówił pan Andrzej Pazera.
Przyjechałam tutaj, żeby pokazać swoją solidarność z Ojcem św., z Radiem Maryja. A my kochamy Ojca św. i Radio Maryja – powiedziała pani Elżbieta Pazera.   

Wielki zaszczyt i honor modlić się wraz z Rodziną Radia Maryja u stóp św. Piotra – powiedziała poseł Beata Kempa ,która uczestniczyła w pielgrzymce.

Wiceprezes SP stwierdziła, że słuchacze przyjechali do Ojca św. Benedykta XVI w różnych intencjach, jednak przede wszystkim modlić się o miejsce na cyfrowym multipleksie dla telewizji Trwam .

– Od wielu miesięcy leży nam na sercu to by w Polsce była wolność  modlimy się o to, aby katolickie media (Telewizja Trwam, Radio Maryja) poprzez nieodpowiedzialne decyzje władzy, nigdy nie zamilkły. O to dzisiaj żarliwie wszyscy prosiliśmy śpiewem i modlitwą, odmawiając różaniec, ale przede wszystkim uczestnicząc w uroczystej Mszy św. – powiedziała poseł Beata Kempa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl