Fot. PAP

Rodzina Radia Maryja z Ojcem Św. Benedyktem XVI

W Roku Wiary i niespełna miesiąc przed 21. rocznicą powstania Radia Maryja, słuchacze toruńskiej rozgłośni spotkają się dziś w Watykanie na Audiencji Generalnej w Auli Pawła VI z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.

Spotkanie z papieżem poprzedzi uroczysta Msza św., o godz. 8:00, której przewodniczyć będzie ks. kard. Tarcisio Bertone – Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Homilię wygłosi ks. abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu.

Pielgrzymi będą się modlić także przy relikwiach bł. Jana Pawła II, by z Domu Ojca błogosławił Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

O. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja powiedział, że pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Rzymu jest odpowiedzią na zaproszenie Ojca Świętego wyrażone przez Kongregację do Spraw Wiary.

-W Roku Wiary Ojciec Święty zaprasza do tego, by – razem z nim, następcą św. Piotra – wyznać wiarę. Zaprasza do Rzymu, do stóp apostolskich i do Ziemi Świętej – powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

Dodał, że Rodzina Radia Maryja jedzie, także po to by prosić o umocnienie wiary. Pielgrzymka jest także wyrazem wsparcia dla papieża Benedykta XVI.

Pielgrzymi przybyli do Rzymu: autokarami, samolotami, pociągami oraz indywidualnie. Z Polski do Rzymu przyjechały trzy specjalne pociągi: „Nasz Dziennik”, „Radio Maryja” i „Telewizja Trwam”.

Rodzina Radia Maryja w latach 90. już kilkakrotnie pielgrzymowała do Ojca Świętego. Po raz pierwszy przybyła do Watykanu 23 marca 1994 roku.

-Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji, prowadź nas! Prowadź Radio Maryja i bądź jego Opiekunką!– te słowa do słuchaczy Radia Maryja 23 marca 1994r. skierował Jan Paweł II.

Papież podkreślił wtedy, że „cenny wkład Radia Maryja w dzieło nowej ewangelizacji buduje rodzinę „Bogiem silną”, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości”.

Rok później podczas kolejnego spotkania Ojciec Święty wypowiedział znamienne słowa:

Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio, co się nazywa Radio Maryja (Rzym 29 marca 1995r.).

Błogosławiony Jan Paweł II zawierzył wtedy dalszą działalność i apostolstwo Radia Maryja Matce Najświętszej. Życzył także, aby radio rozwijało się i przyczyniało do utrwalania cywilizacji prawdy i miłości.

Jan Paweł II dostrzegał również zaangażowanie Radia Maryja w dziele nowej Ewangelizacji. Wyrazem tego były słowa wypowiedziane podczas trzeciego spotkania ze słuchaczami toruńskiej rozgłośni 18 kwietnia 1996r.

-Radiu Maryja życzę, aby odważnie głosiło Ewangelię słowem i czynem, aby rozprzestrzeniało na falach eteru Chrystusowe orędzie życia, które jest zawsze orędziem prawdy, miłości i solidarności. Równocześnie dziękuję Radiu Maryja za to wielorakie i ofiarne zaangażowanie się w apostolstwo słowa, które dzisiaj jest tak bardzo ważne i tak bardzo potrzebne w naszym kraju.

Ojciec Święty stwierdził wtedy, że Matka Boska nigdy zapewne nie spodziewała się, że będzie mówiła przez radio.

Rok później Rodzina Radia Maryja po raz kolejny przybyła do Rzymu. Wtedy padły ważne słowa Jana Pawła II na temat tożsamości mediów katolickich:

-Modlitwa i katecheza to dwa istotne elementy, które wyróżniają radio katolickie spośród innych rozgłośni. Cieszę się, że są one obecne właśnie w Radiu Maryja.

Potem były kolejne spotkania Rodziny Radia Maryja z Janem Pawłem II.

Szczególne słowa podziękowania dla Radia Maryja z ust Ojca Świętego Jana Pawła II padły podczas, jego podróży apostolskiej do Ojczyzny w 1999 roku. Papież przebywając w Toruniu 7 czerwca 1999 roku powiedział.

-Raduję się obecnością słuchaczy Radia Maryja, które ma siedzibę w Toruniu. Rozgłośnia ta dociera do bardzo wielu rodaków w Polsce i na świecie. Wszystkim słuchaczom i pracownikom Radia życzę tej radości, jaka płynie ze zwiastowania Dobrej Nowiny. Niech Maryja, Gwiazda Nowej Ewangelizacji prowadzi wasze Radio na spotkanie nowych ludzi i nowych czasów. Dziękuję Wam za radiową katechezę, a szczególnie za modlitwy w intencji Kościoła i Papieża. Pozdrowieniem moim obejmuję również wszystkie rozgłośnie katolickie w Polsce, a jest ich wiele. Pomagają one ludziom w odkrywaniu piękna i mocy Ewangelii, która jest drogą do zbawienia każdego człowieka. Wasza działalność i apostolstwo są bardzo cenne, bardzo potrzebne Kościołowi i Ojczyźnie. Niech Wam Bóg błogosławi.

Kolejne spotkanie odbyło się 16 października w Watykanie. Ostatnie miało miejsce podczas beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II w 2011 roku.

Radio Maryja wspiera także Ojciec św. Benedykt XVI. W grudniu zeszłego roku na XX Rocznicę  Powstania Radia Maryja wystosował specjalne przesłanie. Wyraża w nim uznanie dla działalności rozgłośni i dzieł przy nim powstałych. Stwierdził, że powstała ona w trudnych czasach, ale owoce jej działalności są  obfite.

– „Po dwudziestu latach nieprzerwanej działalności na wielu płaszczyznach, można przyznać, że plon tego zasiewu jest obfity. W pierwszym rzędzie na falach waszego Radia doświadczyć można spotkania z Bogiem poprzez modlitwę i katechezę, “dwa istotne elementy, które wyróżniają radio katolickie spośród innych rozgłośni” (Audiencja dla Radia Maryja, 16.10.1997): codziennie transmitowana jest Msza św., Modlitwa Brewiarzowa, Anioł Pański, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Apel Jasnogórski z Częstochowy, Godzinki do NMP i inne modlitwy okresowe, jak na przykład Gorzkie Żale (…)” – napisał Ojciec św. Benedykt BXVI.

Ojciec Święty Benedykt XVI wyraził także swą radość z faktu, że dzięki Radiu Maryja i związaną z nim Telewizją Trwam, Jego Podróże Apostolskie, Audiencje środowe i inne wystąpienia mogą być odbierane w Polsce w języku ojczystym. „Jest to wyraźny wkład w przybliżanie Misji Piotrowej w waszym Kraju i wśród waszych Rodaków na obczyźnie” – napisano w przesłaniu.

Benedykt XVI docenił także działalność chrześcijańsko-społeczną Radia Maryja.

Papież pozdrowił również Rodzinę Radia Maryja zgromadzoną w lipcu tego roku na Jasnej Górze podczas jubileuszowej XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja.

– Pozdrawiam uczestników Pielgrzymki Rodziny Radia  Maryja zebranych na Jasnej Górze. Tam się modlą za Ojczyznę, rodziny i o wolność słowa – powiedział Ojciec św. Benedykt XVI.    

 

RIRM

drukuj