(fot. PAP/EPA)

Rodzina Radia Maryja udaje się do Benedykta XVI

Na miesiąc przed 21. rocznicą powstania Radia Maryja słuchacze tej katolickiej rozgłośni zdążają na spotkanie z Ojcem św. Chcą wyznać wiarę. Rodzina Radia Maryja w latach 90. kilkakrotnie pielgrzymowała do Ojca Świętego.

Ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki przypomniał, że pierwsza Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja odbyła się już trzy lata po powstaniu rozgłośni.  Było to w 1994 roku. Radiowa Rodzina spotkała się wówczas z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Ks. bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na potrzebę konturowania spotkań z Papieżem. Wyraził zadowolenie, że odbywa się to w Roku Wiary.  Stwierdził też, że obecna pielgrzymka ma duże znaczenie dla Radia Maryja i dzieł przy nim powstałych, którym odbiera się prawo do głoszenia prawdy.

– Myślę, że ta pielgrzymka ma duże znaczenie dla zachowania Radia Maryja, TV Trwam oraz Naszego Dziennika. Wiemy, że media komercyjne, a nawet media publiczne ulegają dzisiaj poprawności politycznej i odchodzą od prawdy. Często powtarzam, że Radio Maryja, TV Trwam, Nasz Dziennik – media niezależne są darem Bożym dla obecnej Polski, która po odzyskaniu wolności ma wielkie zadanie. Ma tę wolność właściwie zagospodarować. Wiemy, że nie można tego zrobić bez prawdy – powiedział ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki.

Ks. bp Ignacy Dec dodał, że jeśli się pogardza prawdą zagrożona jest wolność. Wyraził uznanie dla wkładu o. Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja i ojców redemptorystów w dzieło nowej ewangelizacji.

Ludzie Kościoła zdają sobie sprawę, że obecność mediów, ojców redemptorystów jest dzisiaj bardzo ważna. Te media odgrywają wielką rolę. Myślę, że będzie to również forma ubiegania się o przyznanie TV Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Potrzebny jest dostęp do osiągnięć współczesnej techniki. Aby można było bez trudności odbierać program, który jest katolicki. Trzeba powiedzieć, że tego rodzaju niezależne media, które stworzył o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja wraz ze swoimi współpracownikami odgrywają ogromną rolę w dziele ewangelizacji – powiedział ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki.

O. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Rzymu jest odpowiedzią na zaproszenie Ojca Świętego wyrażone przez Kongregację do Spraw Wiary.

– W Roku Wiary Ojciec Święty zaprasza do tego, by – razem z nim, następcą św. Piotra – wyznać wiarę. Zaprasza do Rzymu, do stóp apostolskich i do Ziemi Świętej – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

Dodał, że jedziemy także po to by prosić o umocnienie wiary. Wyjaśnił, że dzięki niej człowiek nigdy nie jest sam.  Przypomniał też o wsparciu, jakie udzielał Radiu Maryja błogosławiony Ojciec św. Jan Paweł II.

– Wątpliwym jest czy radio by istniało gdyby nie Ojciec Święty Jan Paweł II. Gdy było wiele trudności, ataków na Radio Maryja Ojciec Święty nas umacniał – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

O. Tadeusz Rydzyk powiedział, że Ojciec św. Jan Paweł II  zachęca Radio Maryja do działania.

Mówił: “jesteście podobni do ewangelicznego siewcy, który wyszedł siać”. Chciał, byśmy byli siewcami ewangelii i wiary. Ojciec Święty mówił również byśmy głosili ewangelię życia, chronili życie od poczęcia do naturalnej śmierci, pomagali rodzinie itd. Mówił też, jak mają wyglądać media katolickie, czym się różnią od innych środków społecznego przekazu. Ojciec Święty zachęcał nas do działania – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

Radio Maryja wspiera także Ojciec św. Benedykt XVI. W grudniu zeszłego roku na XX Rocznicę  Powstania Radia Maryja przesłał specjalne przesłanie. Wyraża w nim uznanie dla działalności rozgłośni i dzieł przy nim powstałych. Stwierdził, że powstało w trudnych czasach, ale owoce są  obfite.

Po dwudziestu latach nieprzerwanej działalności na wielu płaszczyznach, można przyznać, że plon tego zasiewu jest obfity. W pierwszym rzędzie na falach waszego Radia doświadczyć można spotkania z Bogiem poprzez modlitwę i katechezę, “dwa istotne elementy, które wyróżniają radio katolickie spośród innych rozgłośni” (Audiencja dla Radia Maryja, 16.10.1997): codziennie transmitowana jest Msza św., Modlitwa Brewiarzowa, Anioł Pański, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Apel Jasnogórski z Częstochowy, Godzinki do NMP i inne modlitwy okresowe, jak na przykład Gorzkie Żale (…)” – napisał Ojciec św. Benedykt BXVI.

Papież wyraził tez radość z transmisji papieskich pielgrzymek i spotkań z Ojcem św.

Ojciec św. Benedykt XVI pozdrowił Rodzinę Radia Maryja zgromadzoną w lipcu tego roku na Jasnej Górze.

– Pozdrawiam uczestników Pielgrzymki Rodziny Radia  Maryja zebranych na Jasnej Górze. Tam się modlą za Ojczyznę, rodziny i o wolność słowa – powiedział Ojciec św. Benedykt XVI.    

* * *

Pielgrzymi wyruszą do Rzymu: autokarami, samolotami, pociągami oraz indywidualnie. Z Polski do Rzymu wyjeżdżają trzy specjalne pociągi: „Nasz Dziennik”, „Radio Maryja” i „Telewizja Trwam”.

– Pociągi wyruszą we wtorek, 6 listopada ze stacji Warszawa Wschodnia oraz Kraków Główny. Na miejsce – do Rzymu, na stację San Pietro – dotrą w środę, 7 listopada w bardzo wczesnych godzinach porannych. Stamtąd pielgrzymi udadzą się do Bazyliki Św. Piotra na Watykanie, gdzie o godz. 8:00 sprawowana będzie Eucharystia po Mszy świętej w Bazylice Św. Piotra, przejdziemy na miejsce spotkania z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Później na miejscu będziemy wsłuchiwali się w komunikaty, dzięki którym będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych punktach tego ważnego wydarzenia dla Rodziny Radia Maryja – powiedział o. Waldemar Gonczaruk CSsR.

 

Z powodu dużej ilości chętnych biuro Frater organizujące pielgrzymkę pociągiem zorganizowano dodatkowo pielgrzymkę autokarową. Pielgrzymki autokarowe wyruszą także z całej Polski. Do Ojca św. Słuchacze Radia Maryja udają się także samolotami i własnymi środkami transportu.

ZOBACZ WIĘCEJ 

RIRM 

drukuj