Na spotkanie z Ojcem Świętym


 

Drodzy Przyjaciele,
Kochana Rodzino Radia Maryja. 
Coraz mniej dni dzieli nas od przepięknej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do stóp apostolskich.

Nasze główne świętowanie na Rok Wiary odbędzie się w Rzymie, w środę, 7 listopada. O godzinie 8:00 będzie miało miejsce wielkie wydarzenie, czyli Msza św. w Bazylice Świętego Piotra, przy konfesji i u stóp św. Piotra Apostoła.  Są tam jego relikwie. Będziemy mieli również szansę na modlitwę przy relikwiach Ojca Świętego Jana Pawła II. Zawsze był z nami, zawsze kochał Kościół, Ojczyznę i na pewno nadal kocha. Zawsze wspierał Radio Maryja i mu błogosławił. Także teraz będziemy się modlić i prosić o to, żeby nas pobłogosławił z okna Domu Ojca.

Dziękujemy za organizowanie pielgrzymki i prosimy: zabierzmy ze sobą łaskę uświęcającą, pogodę ducha i życzliwość. Weźmy nasze intencje, także te za Radio Maryja i TV Trwam o otrzymanie miejsc na multipleksie i o zaprzestanie dyskryminacji mediów katolickich, polskich i niezależnych.

Zawieziemy Ojcu Świętemu nasze postanowienia i obietnice modlitwy. Chcemy wesprzeć Piotra Naszych Czasów naszą modlitwą. Są przygotowane cztery wielkie tomy w białej, pięknej oprawie z nazwiskami tych, którzy do nas napisali, że modlą się za Ojca Świętego, ofiarują swoje cierpienia i swoje dobre uczynki.

Bardzo serdecznie dziękujemy. Spieszmy się i do zobaczenia na przepięknej pielgrzymce w Rzymie, Bóg zapłać.

o. Tadeusz Rydzyk
Dyrektor Radia Maryja

***

PROGRAM PIELGRZYMKI:

7 listopada

– godz. 8:00 Msza św. w Bazylice św. Piotra

– godz. 10:00 udział w Audiencji Generalnej

– nawiedzenie grobów Ojca św. błogosławionego Jana Pawła II i jego poprzedników

***

Szczegółowe informacje:

 

 Pielgrzymka Samolotem

 Pielgrzymka Pociągiem

Pielgrzymka Autokarem

***

Z o. Waldemarem Gonczarukiem CSsR rozmawia Małgorzata Lewicka.

ML: Na miesiąc przed 21. rocznicą powstania Radia Maryja radiowa rodzina udaje się do stolicy św. Piotra. Słuchacze tej katolickiej rozgłośni będą pielgrzymować różnymi środkami transportu.

o.WG: Pielgrzymi udający się 7 listopada do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym Benedyktem XVI wyruszą: autokarami, samolotami, pociągami oraz indywidualnie. Jak informowaliśmy z Polski wyjeżdżają trzy specjalne pociągi, które noszą nazwę: „Nasz Dziennik”, „Radio Maryja” i „Telewizja Trwam”.

Pociągi wyruszą we wtorek, 6 listopada ze stacji Warszawa Wschodnia oraz Kraków Główny. Na miejsce – do Rzymu, na stację San Pietro – dotrą w środę, 7 listopada w bardzo wczesnych godzinach porannych. Stamtąd pielgrzymi udadzą się do Bazyliki Św. Piotra na Watykanie, gdzie o godz. 8:00 sprawowana będzie Eucharystia.

ML: Pociągi mają nie tylko swoje nazwy, ale numery i kolory.

o.WG: Pociąg o nazwie „Nasz Dziennik”, którego wagony rozpoczynają się od numeru 701, jest koloru żółtego i wyruszy ze stacji Warszawa Wschodnia o godz. 4:47. Drugi pociąg „Telewizja Trwam” będzie koloru białego jego pasażerowie również wyjadą ze stacji  Warszawa Wschodnia.  Numery jego wagonów rozpoczynają się od 901. Ze stacji Kraków Główny o godz. 3:30 wyjedzie pociąg błękitny, który nazywa się „Radio Maryja”. W tym składzie wagony rozpoczynają się od numeru 801.

Żeby się nie zgubić, żeby każdy wiedział do którego pociągu wsiąść, oprócz identyfikatora rozdane będą chusty okolicznościowe, które przygotowała telefonia „W Naszej Rodzinie”. Kolor chusty będzie taki sam, jak pociągu którym będziemy podróżowali. Tak więc pielgrzymi pociągu o nazwie „Nasz Dziennik” będą mieli chusty żółte. Pociągu Radia Maryja – błękitne, a składu o nazwie Telewizja Trwam – białe.

ML: Wielu pielgrzymów pyta o dokładną godzinę odjazdu.

o.WG: Na dzień dzisiejszy nie możemy podać dokładnych informacji. Pociągi, którymi udajemy się na spotkanie z Ojcem Świętym są międzynarodowe. Rozkład jazdy – jak informował na antenie Radia Maryja senator i doświadczony kolejarz, pan Stanisław Kogut – układany jest od stacji końcowej, przez kolejne państwa, przez które przejeżdżają pociągi. Na razie nie wszystkie państwa podały nam godziny przejazdu przez ich kraje. Oczekujemy na informacje z Austrii i z Czech. Jak je otrzymamy – będzie to prawdopodobnie w piątek po południu – przekażemy dokładną godzinę odjazdu ze stacji z Warszawa Wschodnia i Kraków Główny. Dzisiaj wiemy – o czym zapewniał nas przewoźnik, że pociągi będą podstawione 45 minut przed planowaną godziną odjazdu. Na składach będą nazwy pociągów czyli: „Nasz Dziennik”, „Radio Maryja” i „TV TRWAM” oraz poszczególne numery wagonów, którymi będziemy pielgrzymowali.

Przy każdym wagonie będzie specjalna obsługa PKP Intercity oraz przedstawiciele biur podróży posiadający listę obecności podróżnych. O miejscach w pociągach poinformują biura podróży poprzez swoje strony internetowe. Na ich witrynach grupy i pielgrzymi indywidualni będą mogli zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi np. miejscówek.

ML: Jakie będą warunki podróży? Co PKP przygotowało dla pielgrzymów?

o.WG: Pociągi składają się głównie z wagonów z miejscami do leżenia czyli z tzw. kuszet. W jednym przedziale jest ich sześć. Są też wagony pasażerskie z przedziałami wyposażonymi w leżanki do odbywania podróży w porze nocnej i dziennej. W porze nocnej leżanki w kuszecie są przygotowywane do leżenia, czyli rozkładane przez obsługę wagonu. W dzień będą składane.

Na miejscu do leżenia znajdziemy: poduszkę, koc i dwa prześcieradła. Ogólnodostępne toalety i umywalki są usytuowane w przedsionkach na końcu i początku wagonu. Wsiadając do wagonu pokazujemy pracownikowi PKP IC dowód tożsamości, na podstawie którego wskaże on przydzielone miejsce w wagonie. Podobnie będzie w wagonach z przedziałami sypialnymi. Pracownicy biur podróży wręczą pasażerom identyfikatory na specjalnych smyczach. Będą tam imię i nazwisko oraz numer miejsca, które będziemy zajmowali podróżując zarówno do Rzymu, jak i z powrotem.

W składzie pociągu będzie znajdował się:  lekarz, obsługa konduktorska oraz duszpasterze. Będzie również wagon barowy, gdzie przygotowane zostanie specjalne menu w określonych cenach. Przygotowuje je Wars. Koszt śniadania – 6 zł,  natomiast obiadu – 9 zł. W czasie podróży będzie można nabyć kawę i herbatę oraz napoje chłodzące. Pracownicy wagonu barowego będą przechodzili przez poszczególne wagony zbierając zamówienia. Następnie poprzez system nagłośnienia przekazana będzie informacja o przejście do wagonu restauracyjnego.  Zespół przewidział również upominki i symboliczne pakiety żywnościowe, dla wszystkich, którzy będą szli na miejsce naszego spotkania modlitewnego.

ML: Wcześniej słyszeliśmy o wagonie-kaplicy, gdzie pielgrzymi mieli gromadzić się na wspólnej modlitwie.

o. WG: Niestety musieliśmy zrezygnować z wagonu – kaplicy na rzecz wagonu pasażerskiego. Decyzja taka została podjęta po to, aby w jednym składzie pociągu zmieścić jak największą ilość chętnych. Nie można dostawić dodatkowych wagonów, bo składy są ograniczone prawami fizyki, bezpieczeństwa i wymogami przepisów międzynarodowych. Pociągi będą przejeżdżać przez wysokie góry – Alpy, tam wagony muszą się zmieścić na krętych torach kolejowych. Poza tym lokomotywy nie są w stanie pociągnąć nieograniczonej liczby wagonów. Dlatego pielgrzymi muszą zrozumieć, że liczba wagonów i miejsc w pociągach jest określona. PKP obiecało, że wszystkie wagony będą zradiofonizowane. Dzięki temu będziemy – w danym pociągu – jednoczyć się na modlitwie poprzez lokalny radiowęzeł.

ML: Zmieniła się także stacja odjazdów pociągów.

o.WG: Do Rzymu dojedziemy na stację Roma San Pietro. Natomiast odjeżdżać będziemy z innej stacji Roma Ostiense. Stacja Roma San Pietro, na której będziemy wysiadać jest stacją przelotową. Zatrzymują się na niej jedynie pociągi dowożące okolicznych mieszkańców do Rzymu i odwożących ich z pracy do domu. Dlatego jak już dojedziemy na miejsce  prosimy, by w miarę możliwości szybko wysiąść z pociągów i udać się do Bazyliki Św. Piotra.

Natomiast stacja Roma Ostiense, z której będziemy odjeżdżać ma dużo większy dworzec kolejowy. Dlatego nasze składy będą tam mogły oczekiwać na pielgrzymów na wcześniej przygotowanych peronach. Pielgrzymi dotrą tam z Placu Św. Piotra. Decyzję o zmianie stacji, z której będziemy odjeżdżać podjął włoski przewoźnik mając na względzie bezpieczeństwo podróżnych i pielgrzymów.

Żeby nie zgubić się w Rzymie wcześniej spotkamy się na Placu Świętego Piotra. Tam odmówimy modlitwę, po której udamy się na stację Roma Ostiense, skąd pojedziemy do Warszawy. Pociągi będą kolejno wyjeżdżały ze stacji Roma Ostiense od godziny 22:50.

ML: Jaki przedstawia jest program pielgrzymki?

o.WG: Program naszego pielgrzymowania pociągiem będzie wyglądał następująco. Po przyjeździe do Rzymu, wszyscy udamy się do Bazyliki Św. Piotra, aby uczestniczyć we Mszy świętej. Następnie – jak przypomina o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja – po Mszy świętej w Bazylice Św. Piotra, przejdziemy na miejsce spotkania z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.

Później na miejscu będziemy wsłuchiwali się w komunikaty, dzięki którym będziemy mogli uczestniczyć w kolejnych punktach tego ważnego wydarzenia dla Rodziny Radia Maryja.

Ponieważ  inicjatywa cieszyła się bardzo dużym powodzeniem, a o kolejności zajmowanych miejsc w pociągu zdecydowała kolejność wpłat, nie dla wszystkich chętnych starczyło miejsc. Dlatego biuro turystyczne Frater z Bydgoszczy uruchamia specjalne autokary, które zamiast pociągów – za taką samą cenę – dowiozą pielgrzymów do Rzymu.  ZOBACZ WIĘCEJ

ML: Dziękuję za rozmowę

drukuj