fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] Dr Kucharski: Polacy otrzymali ok. 1 proc. z całej kwoty niemieckich reparacji za II wojnę światową

Analiza Biura Analiz Sejmowych wykazała, że Polacy otrzymali jako zadośćuczynienie ok. 1 proc. z całej kwoty dotychczas wypłaconej przez państwo niemieckie obywatelom innych państw, jak Francja, Izrael, Stany Zjednoczone, w ramach odszkodowań za działania w czasie II wojny światowej – przypomniał w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja historyk dr Dariusz Kucharski.

Należy podkreślić, że temat reparacji od Niemiec za II wojnę światową jest jak najbardziej zasadny – zaznaczył dr Dariusz Kucharski.

W wyniku działań podjętych przez Niemcy od 1 września 1939 r. upadło państwo polskie, dokonano potężnych zniszczeń materialnych, a wielu Polaków osobiście ucierpiało, tracąc życie lub (w najlepszym przypadku) podupadając na zdrowiu. Wiele milionów ofiar to jest jedna kwestia, a drugą jest sprawa odszkodowań za szereg zniszczeń materialnych, czyli kradzież dóbr sztuki, niszczenie zakładów produkcyjnych, wywożenie zakładów itd. To była potężna grabież całego mienia infrastruktury i polskich obywateli – powiedział historyk.

Poseł Arkadiusz Mularczyk poprosił Biuro Analiz Sejmowych, aby dokonało stosownej analizy, czy rzeczywiście jest zasadne, aby strona polska wnioskowała o odszkodowania od państwa niemieckiego. Trzeba pamiętać, że Niemcy nie odcinają się od swojej ciągłości państwowej z wcześniejszymi latami istnienia państwa niemieckiego – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Analiza wykazała, że państwo polskie ma prawo ubiegać się o odszkodowania za II wojnę światową od Niemiec. Wykazała też, iż Polacy otrzymali jako zadośćuczynienie ok. 1 proc. z całej kwoty dotychczas wypłaconej przez państwo niemieckie obywatelom innych państw, jak Francja, Izrael, Stany Zjednoczone, w ramach odszkodowań za działania w czasie II wojny światowej. To był tylko 1 proc., a trzeba pamiętać, że skala zniszczeń w państwie polskim, jak również skala mordów dokonywana na narodzie polskim nie miała równej sobie w ówczesnym świecie w ramach działań niemieckich – podkreślił dr Dariusz Kucharski.

Analiza wykazała wyraźnie, że wszelkie próby dezawuowania polskich działań, jakoby Polska nie miała prawa do reparacji, bo PRL, ówczesne państwo polskie, zrzekło się ich, jest nieprawdziwe – dodał.

W analizie wyraźnie jest podniesiona kwestia samodzielności państwa polskiego, jak również tzw. reprezentacji ówczesnego państwa polskiego – PRL przez Związek Sowiecki; Związek Sowiecki bardzo często występował w imieniu PRL i tym samym żądał dla siebie tych środków. Analiza wyraźnie mówi, że formalna reprezentacja Związku Sowieckiego, gdzie oni rościli sobie prawo do reprezentowania Polski, nie ma żadnych podstaw prawnych – wskazał historyk i dodał, że Polska nigdy nie zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec.

Niemcy są bardzo zdenerwowani na zachowania i sytuację, jaka istnieje w kontekście relacji polsko-niemieckich w aspekcie starań polskich o odszkodowania – zwrócił uwagę dr Kucharski.

Widać to wypowiedziach przedstawicieli dyplomacji niemieckiej, w tym ambasadora niemieckiego, który mówi, że Niemcy przyznają się wielkich negatywnych działań w czasie II wojny światowej, a z drugiej uważają, że sprawa odszkodowań jest dla nich zamknięta. Patrząc w ten sposób można powiedzieć, że następuje stawianie na dwie koncepcje. Z jednej strony jest to próba przyznania się i nieodcinania się od tego, co się działo podczas II wojny światowej, bo Niemcy nie mogą się od tego odciąć. Po drugie, Niemcy w ten sposób mówią, że się przyznają i to powinno być wystarczające dla Polaków – wskazał dr Dariusz Kucharski na antenie Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Kucharskiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj