fot. twitter.com

CIS: ws. Gawłowskiego wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z regulaminem Sejmu

W sprawie posła Stanisława Gawłowskiego wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z regulaminem Sejmu – powiedział PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka. Dodał, że oświadczenie siedmiu b. marszałków Sejmu w tej sprawie „można ocenić w kategoriach polemiki i stanowiska”.

Siedmiu b. marszałków Sejmu: Marek Borowski, Ludwik Dorn, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bronisław Komorowski, Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna i Radosław Sikorski w oświadczeniu przesłanym PAP napisało, że z oburzeniem przyjęli fakt, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie poddał pod głosowanie wniosku o reasumpcję głosowania w sprawie wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego.

„Uzurpacja kompetencji Sejmu RP przez Marszałka Sejmu RP lub Prezydium Sejmu RP jest niedopuszczalnym złamaniem podstawowych reguł funkcjonowania parlamentu” – ocenili byli marszałkowie Sejmu.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka napisał w komentarzu przesłanym PAP, że „tej sprawie wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z Regulaminem Sejmu”.

„W czasie rzeczonego posiedzenia Izby, Marszałek Sejmu niezwłocznie zwołał Konwent Seniorów ws. wniosku dotyczącego reasumpcji. Po zasięgnięciu opinii Konwentu, ocenił, że nie zachodzą przesłanki uzasadniające powtórzenie głosowania” – napisał Andrzej Grzegrzółka podkreślając, że taka procedura wynika z przyjętej w 2003 r. uchwały Prezydium Sejmu odnoszącej się do wniosków o reasumpcję głosowania.

„Wniosek złożony na 61. posiedzeniu Sejmu był bezprzedmiotowy” – zaznaczył Andrzej Grzegrzółka.

Dodał, że oświadczenie byłych marszałków „można ocenić w kategoriach polemiki i stanowiska, co respektujemy, ale niezmiennie warto przypominać o standardach regulaminowych i proceduralnych, które zostały wypełnione”.

PAP/RIRM

drukuj