fot. twitter.com

Na Litwie trwają wybory do Sejmu. R. Cytacka ze Związku Polaków na Litwie: Przede wszystkim mamy polskie postulaty, z którymi od początku istnienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin zawsze startowaliśmy

Nasz program został bardzo mocno rozszerzony na kwestie wrażliwe takie jak sfera życia socjalnego, chcemy bowiem wprowadzić ogólnolitewski bank dla ludzi starszych. Chcemy wprowadzić kartę rodziny dla rodzin wielodzietnych, obniżyć podatki. Przede wszystkim mamy polskie postulaty, z którymi od początku istnienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin zawsze startowaliśmy, czyli rozwój i zachowanie polskiej oświaty, używanie języka polskiego w przestrzeni publicznej – powiedziała Renata Cytacka, wiceprezes Związku Polaków na Litwie, w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja.

Litwini wybierają w tym tygodniu swoich przedstawicieli do Sejmu. W niedzielę odbędą się ogólnokrajowe wybory. Dziś i jutro trwa tam głosowanie w domach, z którego mogą skorzystać osoby niepełnosprawne i starsze, ale też chorzy na COVID-19 bądź osoby przebywające w samoizolacji.

W środę rozpoczęło się trzydniowe głosowanie w tzw. punktach specjalnych, czyli w szpitalach, domach opieki i zakładach karnych. Z kolei od poniedziałku do czwartku trwało głosowanie przedterminowe.

– Jesteśmy w samym centrum okresu wyborczego, ponieważ nasi rodacy, którzy są na emigracji, mający prawa wyborcze na Litwie, rozpoczęli przedterminowe wybory dużo wcześniej. Zrobiono to dosyć sprawnie, ponieważ wystarczyło złożyć w drodze elektronicznej podanie wyrażające zgodę i chęć na przygotowanie dla danej osoby arkusza wyborczego. System wyborczy na Litwie wygląda w ten sposób, że obecnie wybieramy 141 posłów i mamy system mieszany, więc połowę osób wybieramy w okręgach jednomandatowych, a drugą połowę z list partyjnych – oznajmiła Renata Cytacka.

W tym roku ze względu na pandemię komisja wyborcza zaproponowała mieszkańcom Litwy, którzy mieszkają na stałe w tym państwie, aby przedłużyć okres przedterminowych wyborów – kontynuowała.

– Ta możliwość była udzielona od poniedziałku do czwartku. W tym czasie można było przyjść do lokalu wyborczego, niezależnie od naszego zameldowania, i mogliśmy oddać głos w wyborach do Sejmu. Dziś i jutro także odbywają się wybory, ale tym razem dla tych osób, które nie mogą dotrzeć do dzielnic wyborczych w dniu 11 października, czyli jest to tzw. głosowanie w domach skierowane dla ludzi starszych lub chorych – powiedziała.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin liczy na to, że podobnie jak ostatnio, uda jej się wprowadzić swoich przedstawicieli do Sejmu. W swoim programie partia ma m.in. polskie postulaty – mówiła wiceprezes Związku Polaków na Litwie.

– Liczymy na to, że uda nam się przekroczyć próg wyborczy, który wynosi 5 procent. Mamy nadzieję na powtórzenie wyniku sprzed 4 lat, a nawet na polepszenie go. W tej chwili mamy 8 posłów do Sejmu Republiki Litewskiej. Nasz program został bardzo mocno rozszerzony na kwestie wrażliwe takie jak sfera życia socjalnego, chcemy bowiem wprowadzić ogólnolitewski bank dla ludzi starszych. Chcemy wprowadzić kartę rodziny dla rodzin wielodzietnych, obniżyć podatki. Przede wszystkim mamy polskie postulaty, z którymi od początku istnienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin zawsze startowaliśmy, czyli rozwój i zachowanie polskiej oświaty, używanie języka polskiego w przestrzeni publicznej – podsumowała Renata Cytacka.

Przedwyborcze sondaże wskazują na ponowne zwycięstwo współrządzącego obecnie Litewskiego Związku Rolników i Zielonych.

RIRM/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl