Papież: miłość do innych nie może być ograniczona do nadzwyczajnych chwil
Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że miłość do innych „nie może być ograniczona do nadzwyczajnych momentów, lecz musi stać się stałym elementem egzystencji” i obrony życia na każdym etapie. Wezwał też do zwalczania przemocy wobec dzieci.
Przemawiając do wiernych przybyłych na południową modlitwę „Regina coeli” w Watykanie Franciszek mówił o potrzebie obrony życia na wszystkich jego etapach.
„Oto dlaczego jesteśmy wezwani do tego, by osoby starsze strzec z miłością jak cenny skarb, nawet jeśli powodują problemy ekonomiczne i kłopoty; musimy ich strzec” – podkreślił papież.
Wskazał, że również chorym, także tym w „ostatnim stadium” choroby, trzeba udzielić wszelkiej możliwej pomocy.
„Właśnie dlatego trzeba zawsze przyjąć dzieci, które mają się narodzić; właśnie dlatego życie musi być zawsze chronione i miłowane od poczęcia do swego naturalnego kresu” – zaznaczył.
Franciszek zaapelował do wierzących o „dyspozycyjność wobec każdego brata i siostry, kimkolwiek jest i niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajduje”.
Papież wezwał też do zwalczania przemocy wobec dzieci. 6 maja jest we Włoszech dniem poświęconym „dzieciom ofiarom przemocy, wyzyskowi i obojętności wobec pedofilii”. Ogłosiło go stowarzyszenie „Meter” księdza Fortunato Di Noto.
To znane stowarzyszenie od prawie 30 lat prowadzi działalność w obronie dzieci, ofiar przemocy i pedofilii. Jego działacze wraz z założycielem przybyli na plac Świętego Piotra na południową modlitwę. Papież zwracając się do nich powiedział: „Zachęcam do dalszego zaangażowania na rzecz dzieci, ofiar przemocy”.
Franciszek poprosił wiernych o modlitwę za ludność Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie w stolicy, Bangi, doszło we wtorek do ataku uzbrojonych napastników na kościół Matki Bożej Fatimskiej. Zginęło tam około 20 osób, wśród których jest ksiądz.
Papież przypomniał, że odwiedził ten kraj i podkreślił, że doszło tam do „ciężkich aktów przemocy”. Modlił się, aby wszyscy sprzeciwili się przemocy oraz zemście i razem budowali pokój.
Słowa pozdrowień skierował też do 32 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej, którzy w niedzielę, w jej święto złożą przysięgę. Przybyli oni z rodzinami na maryjną modlitwę.
Na placu były też tysiące przedstawicieli Drogi Neokatechumenalnej, którzy w sobotę świętowali razem z Franciszkiem 50-lecie jej działalności. Do Rzymu z tej okazji przyjechały też grupy z Polski.
W niedzielne popołudnie papież odwiedzi kolejną rzymską parafię, tym razem w peryferyjnej dzielnicy Tor de Schiavi. Oficjalnie otworzy tam założony przy kościele ośrodek pomocy dla niepełnosprawnych „Dom radości”. Powstał on z darowizn parafian. W domu zamieszka siedem osób, które są sierotami lub mają rodziców w podeszłym wieku, którzy nie są w stanie już się nimi opiekować.
PAP/RIRM