fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Maryja uczy nas jak przeżywać Adwent

Maryja podtrzymuje nas w naszej wędrówce do Bożego Narodzenia, ponieważ uczy nas jak przeżywać obecny okres Adwentu w oczekiwaniu na Pana – powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

Odnosząc się do uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przypomniał, że była ona dziewczyną z Nazaretu – „małej miejscowości w Galilei, na peryferiach imperium rzymskiego, a także na peryferiach Izraela”. – Mimo to na nią skierowało się spojrzenie Pana, który ją wybrał, aby stała się Matką Jego Syna. W perspektywie tego macierzyństwa, Maryja została zachowana od grzechu pierworodnego, to znaczy od tego zerwania jedności z Bogiem, z innymi i ze stworzeniem, które rani głęboko każdego człowieka. Ale ta rana została uprzednio uzdrowiona w Matce Tego, który przyszedł, aby wyzwolić nas z niewoli grzechu – wskazał papież Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił, że tak jak na Maryję, „Bóg rzeczywiście kieruje swoje spojrzenie miłości na każdego mężczyznę i kobietę”. Również my „od zawsze zostaliśmy wybrani przez Boga, aby żyć życiem świętym, wolnym od grzechu”. – Jest to plan miłości, który ponawia za każdym razem, kiedy do Niego się zbliżamy, zwłaszcza w sakramentach – mówił papież Franciszek zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy osób zgromadzonych na modlitwie Anioł Pański.

Papież zachęcał wiernych do tego, by od Matki Bożej uczyli się pokory i odwagi. Ojciec Święty przypomniał także, że Kościół w Ameryce Północnej obchodzi 350. rocznicę założenia pierwszej katolickiej parafii, Notre-Dame de Québec.

Dziękujemy za drogę, jaką pokonano od tamtych czasów i zwłaszcza za świętych i męczenników, którzy użyźnili te ziemie – mówił Papież.

Zgodnie z tradycją Ojciec Święty udał się popołudniu na Plac Hiszpański, gdzie modli się przed figurą Niepokalanej za Rzym, Kościół i całą ludzkość. Transmisja w TV Trwam.

Radio Watykańskie/RIRM 

drukuj