freepik.com

Pakistan: Pierwsza w historii kraju kobieta została sędzią Sądu Najwyższego

W Pakistanie mianowano pierwszą w historii tego kraju kobietę na stanowisko sędzi w Sądzie Najwyższym – poinformowała w poniedziałek agencja AFP. Ayesha Malik będzie jedyną kobietą w 16-osobowym składzie sędziów tej najwyższej instancji sądowniczej w państwie – zauważono.

„To niebywały postęp i moment historyczny w systemie sądownictwa Pakistanu” – oceniła adwokat i działaczka na rzecz praw kobiet Nighat Dad.

„Mam nadzieję, że ten precedens doprowadzi w przyszłości do bardziej przyjaznych kobietom wyroków” – mówiła inna adwokat i aktywistka na rzecz kobiet, Khadija Siddik.

Wybór kobiety na stanowisko sędziego w Sądzie Najwyższym wywołał kontrowersje wśród pakistańskiej palestry, która na początku stycznia wezwała do oprotestowania oczekiwanej nominacji – zauważyła francuska agencja.

Wybrana właśnie sędzia pakistańskiego Sądu Najwyższego to absolwentka Uniwersytetu Harvarda. Przez ostatnie 20 lat pracowała w sądzie w Lahaur na wschodzie Pakistanu, drugim największym mieście kraju – informowało to samo źródło.

W ubiegłym roku w jednym z wydanych wyroków Malik zakazała przeprowadzania powszechnych w Pakistanie tzw. testów na dziewictwo, które często traumatyzowały kobiety i prowadziły do ich stygmatyzacji – przekazało AFP.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl