fot. flickr.com

PE rozpoczyna obrady. W środę głosowanie rezolucji ws. Polski

Parlament Europejski rozpoczyna dziś swoje obrady. W najbliższą środę eurodeputowani mają głosować nad rezolucją ws. sytuacji w Polsce. Wzywa ona polski rząd do przestrzegania opinii Komisji Weneckiej ws. ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i publikacji jego wyroków.

Negocjacje nad krytycznym wobec rządu premier Beaty Szydło tekstem prowadzi kilka grup politycznych, m.in. Europejska Partia Ludowa, do której należą europosłowie z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Dr Lech Jańczuk, politolog, zwraca uwagę, że przegłosowanie rzeczonej rezolucji w Parlamencie Europejskim będzie miało dla naszego kraju niekorzystny wydźwięk.  

– Dlatego, że podważa to jakby suwerenność polskiego rządu, który został wybrany przecież w wyborach demokratycznych, a więc to suweren – naród – dał legitymizację rządowi do podejmowania określonych działań. Ogłaszanie rezolucji Parlamentu Europejskiego w stosunku do Polski jest jakby podważaniem zaufania w stosunku do państwa polskiego – mówi dr Lech Jańczuk.

O sytuacji w Polsce europosłowie rozmawiali w połowie stycznia. W debacie uczestniczyła wówczas premier Beata Szydło. Zdecydowano wtedy, że rezolucja zostanie przyjęta po opublikowaniu opinii Komisji Weneckiej. W czasie 4-dniowych obrad w Strasburgu eurodeputowani omówią także kwestie dotyczące kryzysu imigracyjnego i walki z terroryzmem.


RIRM

drukuj