Sesja plenarna PE. Europosłowie wybiorą przewodniczącego

W Strasburgu rozpoczyna się dziś sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Posiedzenie przewidziano na trzy dni. W tajnym głosowaniu europosłowie wybiorą przewodniczącego Europarlamentu oraz 14 wiceprzewodniczących tej instytucji.

W związku z wyborem przewodniczącego Parlamentu już wcześniej w brukselskich kuluarach słychać było o tzw. politycznej umowie pomiędzy posłami z frakcji Europejskiej Partii Ludowej, a socjalistami. Ci pierwsi w zamian za poparcie przez socjalistów Jeana – Claude’a Junckera na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej mają zagłosować na Martina Schulza.

Scenariusz, w którym wybrano by ponownie socjalistę na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego jest bardzo prawdopodobny, mając na uwadze układ sił w tej instytucji. Inni kandydaci na ten urząd to Brytyjczyk Sajjad Karim (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) oraz Ulrike Lunacek (Grupa Zielonych) z Austrii – posłanka wcześniej zaangażowana w sprawę unijnego planu przeciwdziałania homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.

Zgodnie z zasadami przewidzianymi w regulaminie Parlamentu Europejskiego: „przewodniczący kieruje całością prac Parlamentu i jego organów oraz posiada pełnię uprawnień do przewodniczenia obradom Parlamentu i zapewnienia ich sprawnego przebiegu.”

Dawid Nahajowski, Strasburg/RIRM

drukuj