Unia bankowa nie zgasi pożaru kryzysowego

Komisja Europejska tuż przed Euro 2012 zaproponowała plan wzmocnienia mechanizmu wsparcia dla banków czyli preludium do tzw. unii bankowej. Chociaż jest to kluczowy krok do dalszej integracji prawdopodobnie nie przyniesie on pożądanych skutków.

Pomysł powołania unii bankowej zrodził się w odpowiedzi na obecny kryzys, który unaocznił braki w regulacjach systemów bankowych. Komisja Europejska chce utworzyć mechanizmy, które uchronią ją przed histerią bankową, podobną do tej jaka miała miejsce po upadku Lehman Brothers. Zdaniem Pawła Pelca, byłego członka Komisji Nadzoru Bankowego, utworzenie unii bankowej będzie miało negatywny wpływ na rynek finansowy w Polsce. Przewodniczący Komisji Europejskiej chce, by nadzór nad bankami objął swoim zasięgiem instytucje z krajów „27”. Propozycję tę  rozpatrzą dziś ministrowie finansów państw Unii Europejskiej.

Paneuropejski nadzór spowoduje, że polski rynek bankowy jeszcze bardziej straci na znaczeniu. Podobnie stanie się z krajowym nadzorem bankowym – powiedział Paweł Pelc. Ponadto ekspert dodaje, że pozycja tego nadzoru będzie silniejsza niż obecnego nadzoru krajowego. Co więcej będzie ona nakierowana wyłącznie na sytuację tych najważniejszych rynków m.in. Niemiec. W takiej sytuacji specyfika naszego rynku, potrzeby naszych klientów nie będą brane pod uwagę – podkreślił Pelc.

 


Pobierz Pobierz

 

Nadzór paneuropejski może też spowodować, że polskie banki będą służyły do ratowania tzw. banków matek – dodaje ekspert

 


Pobierz Pobierz

 

drukuj

Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl