69. rocznica rzezi wołyńskiej

W rocznicę tzw. „krwawej niedzieli” spod budynku PAST-y w Warszawie wyruszy marsz upamiętniający rzeź na 120 tys. Polakach  z Wołynia, dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów.

Z ponad 2 milionów mieszkańców Wołynia w II RP Polacy stanowili niespełna 17 %. W samym roku 1943 sześćdziesiąt tysięcy z nich zostało bestialsko zamordowanych przez Ukraińską Powstańczą Armię w zaplanowanych wcześniej akcjach. Ostrożne szacunki mówią o ponad 130 tysiącach naszych rodaków, głównie kobiet, dzieci i starców pomordowanych przez ukraińskich szowinistów we wszystkich województwach Kresów Południowo-Wschodnich do roku 1945. Była to zatem największa w długiej historii Polski zbrodnia o podłożu etnicznym dokonana na Polakach.

 

Jutro w całej Polsce będą odbywały się uroczystości związane z obchodami rocznicy „rzezi wołyńskiej”. Ponadto, ulicami niektórych miast przejdą marsze upamiętniające ofiary tej zbrodni . W Warszawie marsz rozpocznie się zbiórką o godzinie 16.45, po czym przejdzie ulicami miasta na Krakowskie Przedmieście.

Ewa Siemaszko ze Stowarzyszenia Memoriae Fidelis, zwróciła uwagę , że dziś szczególnie musimy pamiętać o historii by budować przyszłość. Marsz jest wyrazem pamięci i czci – dodała Siemaszko. Rzeź dokonana 69 lat temu na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej była największą akcją, podczas trwającej kilka lat masowej depolonizacji – podkreśla Siemaszko.

 


Pobierz Pobierz

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl