Autorstwa Boevaya mashina - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43925342

Niemieckie media: Rozmowy o czołgach dla Polski utknęły w martwym punkcie

„Der Spiegel” poinformował, że rozmowy w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Polsce utknęły w martwym punkcie. Minister obrony RFN, Christine Lambrecht, była zmuszona przyznać w poniedziałek na poufnym spotkaniu polityków koalicji, że nie ma nadziei na porozumienie z Warszawą – napisał w sobotę portal tygodnika.

Polska, jako sąsiad Ukrainy, od początku rosyjskiej agresji „zachowała się w sposób wzorcowy” – podkreślił „Spiegel”, przypominając o polskim wsparciu dla Ukrainy w zakresie uzbrojenia.

„Według polskich kręgów rządowych liczono na niemiecką obietnicę uzupełnienia powstałych braków nowoczesnymi czołgami” – dodał portal.

Jednak to, co w teorii wydaje się proste, w rzeczywistości stało się bardziej niż skomplikowane – zauważa „Spiegel”.

„Polska, w przeciwieństwie do Czech, nie chce zadowolić się starszymi czołgami niemieckimi (…). W rozmowach z Niemcami domagano się, aby polskie zasoby czołgów (…) zostały uzupełnione niemieckimi czołgami Leopard najnowszego typu” – wskazano w artykule.

Dla Niemców „szybko stało się jasne, że nie mogą angażować się w taką umowę. Sama Bundeswehra nie ma jeszcze najnowszych modeli Leopardów (…). W związku z tym odpowiedzialny sekretarz stanu z ministerstwa obrony nie mógł złożyć żadnych obietnic w rozmowach z Polską i musiał zakończyć negocjacje bez powodzenia” – stwierdził „Spiegel”.

Portal przypomniał wypowiedź polskiego wiceministra spraw zagranicznych, Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który w wywiadzie dla „Spiegla” powiedział ostatnio, że „ze strony Niemców padły obietnice wzmocnienia naszego potencjału obronnego, niestety żadna z nich nie została zrealizowana”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl