PAP/Adam Guz/KPRM

Przedstawiciele polskiej sceny politycznej uczestniczyli w spotkaniach na rzecz budowania lepszej Polski

To była aktywna sobota dla przedstawicieli wszystkich stron sceny politycznej. Premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytania młodzieży. W spotkaniu Europa na Pokolenia uczestniczył również Szymon Hołownia. Lewica debatowała nad przestrzeganiem polskiej konstytucji, a swoje pomysły programowe przedstawiło Porozumienie Jarosława Gowina.

W sobotę zebrała się rada krajowa Nowej Lewicy. Okazją było 25-lecie referendum konstytucyjnego.

– My jako Lewica musimy powiedzieć jasno. Konstytucja musi być przestrzegana bez wyjątków, od A do Z, od 1 do 243 art. konstytucji – mówił Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Włodzimierz Czarzasty atakował organ państwowy, jakim jest Trybunał Konstytucyjny, w którym zasiadają sędziowie wybrani zgodnie z polską konstytucją.

– Dziś Trybunał Konstytucyjny utracił autorytet. Izba Dyscyplinarna dyscyplinuje uczciwych, a nie zauważa łamiących prawo. KRS-em rządzą ci, którzy nigdy nie powinni się tam znaleźć – powiedział Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Gdy Lewica zapewniała, że nie pozwoli na zmiany w konstytucji, odmienne stanowisko zaprezentował Szymon Hołownia, który podczas spotkania młodych Europa na Pokolenia nawoływał do obniżenia wieku uprawniającego do czynnego prawa wyborczego.

– Ponieważ demografię mamy taką, jaką mamy, jednym z postulatów naszego ruchu jest to, żeby zrównoważyć w starzejącym się społeczeństwie coraz większy procent głosujących osób w starszym wieku, czyli żeby obniżyć wiek dopuszczenia do głosowania do 16. roku życia – oznajmił Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

To dzisiejsza młodzież ma budować przyszłość Polski. Dostęp do dobrej pracy i mieszkania – tym premier Mateusz Morawiecki chce przekonać młodych ludzi do głosowania na Zjednoczoną Prawicę.

– Z jednej strony, poprzez obniżkę do zera podatku PIT dla osób do 26. roku życia, staramy się uczynić prace młodych ludzi bardziej dostępną na rynku. Z drugiej strony mieszkania. Tutaj wierzę przede wszystkim w to, żeby zrobić jak najlepsze warunki dla budowy mieszkań dla spółdzielców, TBS-ów, samorządów, ale także gospodarki prywatnej, dla wszystkich, którzy operują na tym rynku – wskazał Mateusz Morawiecki.

Jako przykład premier wymienił domy do 70 metrów kwadratowych bez zezwoleń, kredyt z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo. Mateusz Morawiecki był pytany także o prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym oraz poprawki zaproponowane przez Solidarną Polskę. To właśnie ten projekt ma pomóc w odblokowaniu unijnych funduszy.

– Mam nadzieję, że zmiany wprowadzane w ustawie nie zmienią jej charakteru na tyle, aby z jednej strony prezydent Andrzej Duda jej nie odrzucił, a z drugiej strony, aby nie wyszła poza ramy kompromisu, bo wtedy winę za wyjście poza ramy kompromisu będą musieli ponieść ci, którzy doprowadzili do tych zmian – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak dodał Mateusz Morawiecki, środki z Krajowego Planu Odbudowy posłużą w walce z inflacją, zwiększeniu potencjału gospodarczego i produktywności. Rozwiązaniem problemów gospodarczych Polski, według Jarosława Gowina, ma być obniżka podatku VAT i reforma ZUS dla małych przedsiębiorstw.

– Proponujemy radykalne obniżenie podatku VAT z 23 proc. do 15 proc., a w przypadku VAT za energię, artykuły dziecięce, usługi z 8 proc. do 5 procent – mówił Jarosław Gowin.

Na konwencji krajowej Porozumienia pojawił się senator Jan Maria Jackowski, który do tej pory był powiązany z Prawem i Sprawiedliwością.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl