Obchodzimy dziś dzień Babci

Dziś obchodzimy Dzień Babci, jutro natomiast swoje święto będą mieli dziadkowie. Z tej okazji najstarszym członkom rodzin składane są życzenia, a szkoły i przedszkola organizują dla nich występy.

Dzięki babciom i dziadkom wnuczęta poznają historię i uczą się rodzinnych zwyczajów. Dziadkowie stanowią dla rodziców ogromną i nieodzowną pomoc w procesie wychowania najmłodszych – wskazuje prof. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL.

– To, co posiadają dziadkowie: wiedza, doświadczenie, mądrość życiowa zbierana przez lata – tego wszystkiego nie przeczyta się w książkach. Jest to wiedza i mądrość żywa.  Babcie i dziadkowie radują się, że są jeszcze potrzebni, przydatni, że ktoś chce ich słuchać. Mają, przed kim dawać świadectwo, a rzeczywiście dzieci są ogromnie ubogacone. Wydaje się, że bardzo dobrze rozumie się to pokolenie dzieci i wnuków, wczuwając się w siebie nawzajem. Myślę, że korzystają z tego też ogromnie rodzice, którzy mają wielką pomoc – wskazuje profesor Urszula Dudziak.

Jak dodaje profesor, dziadkowie uczą nas modlitwy i pozwalają lepiej zrozumieć zasady wiary. Często też babcie i dziadkowie otaczają swoje rodziny nieustanną opieką modlitewną. W Polsce dzień babci i dziadka obchodzimy od 1966 r. W tym samym czasie świętuje się go w Bułgarii i Brazylii.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl