fot. PAP/Paweł Supernak

Liderzy Konfederacji zaapelowali do rządu, aby nie implementował tzw. ACTA 2

Z apelem do polskiego rządu, aby nie implementował dyrektywy o prawach autorskich, tzw. ACTA 2 zwrócili się w środę liderzy Konfederacji Korwin Braun Liroy Narodowcy – Janusz Korwin-Mikke i poseł Jacek Wilk. Ich zdaniem jest szansa, że nowy europarlament te przepisy ,,wyrzuci do kosza”.

Parlament Europejski w Strasburgu poparł we wtorek unijną dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, tzw. ACTA 2, która zmienia zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. 348 europosłów było za, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. W głosowaniu europosłowie PiS wypowiedzieli się przeciwko dyrektywie. Siedmiu europosłów PO zagłosowało za, czterech przeciw. Europosłowie PSL – Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski – byli przeciw. Przeciwko był też Adam Gierek (SLD-UP). Od głosu wstrzymali się Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke (SLD).

Podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Jacek Wilk zwrócił uwagę, że ,,jak na warunki” europarlamentu tzw. ACTA 2 przegłosowano niewielką liczbą głosów i jest „pewien czas” na zaimplementowanie tej dyrektywy.

,,Wobec tego apelujemy do rządu polskiego, żeby w tym momencie takiej implementacji nie czynił, żeby tych zasad nie dostosowywał do prawa polskiego” – mówił Jacek Wilk.

,,W nowym europarlamencie, gdzie zdecydowanie więcej będzie <<uniorealistów>> i tych, którzy sceptycznie odnoszą się do działań Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej, jest szansa, żeby te przepisy po prostu zmienić i wyrzucić do kosza. To jest ten ratunek, który w tym momencie widzimy dla wolności w internecie” – powiedział przewodniczący koła poselskiego Konfederacja.

Janusz Korwin-Mikke ocenił, że dyrektywa ,,grozi” m.in. cenzurowaniem krytycznych wobec rządu treści w internecie.

,,Na przykład przed wyborami rząd – na jakimś maleńkim portalu – zamieszcza 100 artykułów o tym, że <<rząd jest okropny, rząd trzeba obalić>>, (…) a potem, jak ktoś spróbuje w internecie napisać, że <<rząd jest okropny i trzeba go obalić>>, to zostaje to <<zdjęte>>, ponieważ narusza prawo autorskie tego kogoś, kto zamieścił to na tamtym portaliku” – mówił prezes Partii KORWiN.

Prezes przyznał, że ,,na szczęście można jeszcze robić pastisze, parodie, satyry i polemiki”, ale ma wątpliwości, jak takie treści będą sprawdzane przez ,,automaty”, które będą filtrować treści w sieci.

,,Artyści polemizowali ze sobą, robili swoje pastisze, a teraz nie będą mogli tego robić w dużej mierze. To jest bardzo niebezpieczne. A w ogóle, to prawa odbiorców kultury i sztuki są naruszane w tym momencie” – podkreślił Janusz Korwin-Mikke.

Jacek Wilk odniósł się także do – jak mówił – ,,haniebnej postawy europosłów Platformy Obywatelskiej”. Zwrócił uwagę, że nadal w internecie są powielane informacje, ,,jak to w pewnym momencie PO była niby przeciwko ACTA 2”.

,,I jak się skończyło? Tak jak zawsze – popieraniem cudzych interesów. To haniebna postawa posłów Platformy Obywatelskiej, to jest lista hańby, oni się powinni z tego wytłumaczyć, i w żadnym wypadku nie powinny znaleźć się po raz drugi w Parlamencie Europejskim” – powiedział Jacek Wilk.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl