fot. PAP/Radek Pietruszka

Rząd o nowym projekcie prawa działalności gospodarczej

Rząd, na posiedzeniu we Wrocławiu, przyjął dziś m.in. projekt prawa działalności gospodarczej. Ma to być konstytucja dla przedsiębiorców, która będzie wzmacniała ich prawa oraz relacje biznesu z administracją. Projekt przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców podkreśla, że ta ustawa ma swoje zalety, jednak w rzeczywistości wiele nie zmieni.

– To jest niewątpliwie krok w dobrym kierunku. Jedną z zalet tej ustawy jest to, że ona przenosi, potwierdza jakby pewne prawa, które mają przedsiębiorcy jako obywatele wprost z Konstytucji. Ale są tam także niebezpieczne furtki – na przykład, jeżeli chodzi o tzw. kontrole przedsiębiorców. Dzięki temu zapisowi będzie to, co było do tej pory,  a mianowicie, że urzędy skarbowe będą zajmować się kontrolą małych i średnich przedsiębiorstw – kiosków, kwiaciarni itd., a międzynarodowe grupy przestępcze wyłudzające VAT będą dalej bezkarnie hulały. Podobnie nie będą kontrolowane wielkie przedsiębiorstwa i zagraniczne korporacje  ocenia Cezary Kaźmierczak.

Nowe przepisy mają zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r. Rada Ministrów we Wrocławiu podjęła dziś także uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Europejska Stolica Kultury 2016”.

Było to trzecie wyjazdowe posiedzenie rządu, któremu towarzyszyły protesty społeczne. Poprzednio rząd zbierał się w Katowicach i Łodzi. Premier pytana o koszty takich posiedzeń powiedziała jedynie, że będzie wydawać pieniądze publiczne, by być bliżej obywateli. Nie podała jednak konkretnej kwoty.

RIRM

drukuj