fot. PAP/Maciej Kulczyński

We Wrocławiu powstanie Centrum Diagnostyki Populacyjnej

We Wrocławiu powstanie Centrum Diagnostyki Populacyjnej, które będzie prowadzić badania w zakresie nowoczesnych metod diagnostycznych dla szeregu chorób zakaźnych i cywilizacyjnych.

Instytut Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii we Wrocławiu to jedna z wiodących placówek badawczo-rozwojowych w Polsce.

– Doskonała infrastruktura PORT-u, laboratoria, ale przede wszystkim doskonałe zaplecze intelektualne pracowników PORT-u sprawiły, że PORT zdał egzamin w pierwszych tygodniach pandemiipowiedziała wicepremier, minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz.

PORT wsparł m.in. sanepid, dostosowując swoje laboratoria do testów na obecność Covid-19. Dziś w tym ośrodku przeprowadza się ponad 200 testów dziennie.

– Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała po to, żeby móc szybko reagować na realne potrzeby ludzi. To jest główne zadanie wszystkich instytutów Łukasiewicza. Przykład Łukasiewicz PORT pokazuje, jak to można w praktyce robić – zwrócił uwagę uwagę Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

„Walka z pandemią wymaga śmiałych decyzji, kompetentnych osób oraz dobrego przygotowania laboratoryjnego” – podkreśliła wicepremier Jadwiga Emilewicz. To wszystko posiada wrocławski PORT, stąd pomysł, by powołać w nim Centrum Diagnostyki Populacyjnej, które będzie prowadzić badania w zakresie nowoczesnych metod diagnostycznych dla szeregu chorób zakaźnych i cywilizacyjnych.

– Wiemy, że prawdopodobnie w najbliższych dekadach kolejne wirusy – tak, jak mieliśmy dekadę temu SARS, teraz Covid – kolejne mutacje będą nam prawdopodobnie towarzyszyć. W związku z tym, strategiczne bezpieczeństwo państwa wymaga tego, abyśmy mieli zdolne ośrodki badawcze, które będą mogły pomóc nam szybko na taką sytuację reagować dodała Jadwiga Emilewicz.

Dyrektor Instytutu Łukasiewicz – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii Andrzej Dybczyński zaznaczył, że w sytuacji, kiedy nie ma epidemii, Centrum Diagnostyki Populacyjnej będzie zajmowało się rozwijaniem metod diagnostycznych, prognozowaniem epidemiologicznym czy biobankowaniem materiału. Z kolei drugim istotnym komponentem centrum będzie możliwość szybkiej reakcji i prowadzenia badań w sytuacji nagłego kryzysu.

– Centrum Diagnostyki Populacyjnej pracując na co dzień, realizując projekty badawcze, w sytuacji nagłej potrzeby ma tę możliwość drugiego zastosowania. Biotechnolodzy, mikrobiolodzy, chemicy są w stanie bardzo szybko w sytuacji nagłej potrzeby wejść do laboratorium i z pracy naukowej przestawić się w ciągu jednego czy dwóch dni na coś, co moglibyśmy nazwać reagowaniem kryzysowym – wskazał Andrzej Dybczyński.

Projekt Centrum Diagnostyki Populacyjnej będzie realizowany w oparciu o już istniejące zdolności i zasoby infrastrukturalne Łukasiewicz – PORT, które zostaną rozwinięte i wzmocnione. Kluczowe dla powodzenia przedsięwzięcia będzie uruchomienie istniejącego w Łukasiewicz – PORT laboratorium BSL-3 – jedynego w zachodniej Polsce, jednego z zaledwie kilku w całym kraju.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl