fot. Tomasz Strąg

Toruń: w czwartek uroczystość patronalna Diecezji Toruńskiej

Zapraszamy do udziału w dorocznej procesji ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, patronki diecezji toruńskiej oraz centralnej Mszy św., której będzie przewodniczył ks. bp Wiesław Śmigiel.

Czwartkowe uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 Koronką do Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. św. Faustyny. O godz. 16.00 odprawiona zostanie nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. O godz. 16.15 uczestnicy uroczystości przejdą w procesji ulicami Torunia do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy. ul. św. Józefa. Tam o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Śmigla. Po zakończeniu Eucharystii odbędzie się koncert pieśni maryjnej.

Procesja ulicami Torunia jest aktem wdzięczności za ocalenie łaskami słynącej ikony z pożogi wojennej i trwa nieprzerwanie od 1947 roku (z wyjątkiem przerwy w latach komunizmu).

Papież św. Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” z 25 marca 1992 r. w myśl wskazań Soboru Watykańskiego II dokonał reorganizacji struktur administracyjnych Kościoła katolickiego w Polsce, ustalając nowy podział diecezji i prowincji kościelnych.

Ten historyczny akt powołał do istnienia 13 nowych diecezji polskich, wśród nich Diecezję Toruńską, która swym zasięgiem terytorialnym nawiązywała do pierwotnych granic Diecezji Chełmińskiej, ustanowionej 29 lipca 1243 r.

Diecezja Toruńska na mocy nowego podziału weszła w skład Archidiecezji Gdańskiej, obejmując swym zasięgiem 182 parafie na obszarze 5427 km2 z liczbą 714 270 mieszkańców w chwili jej utworzenia.

Kościołem katedralnym nowej diecezji została bazylika św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Ta najstarsza świątynia Torunia od 1233 r. funkcjonowała jako kościół parafialny dla Starego Miasta. W 1935 r. papież Pius XI podniósł ją do rangi bazyliki. Na wieży świątyni w 1500 r. zawisł drugi co do wielkości w Polsce dzwon Tuba Dei (Trąba Boża).

Patronką Diecezji Toruńskiej obrano Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, której cudowny wizerunek znajduje się w diecezjalnym sanktuarium na toruńskich Bielanach w kościele pw. św. Józefa. Kustoszami sanktuarium są ojcowie redemptoryści.

11 listopada 2017 roku papież Franciszek mianował nowym biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej ks. bp. Wiesława Śmigla. Uroczysty ingres odbył się 10 grudnia 2017 roku.

ks. Paweł Borowski/diecezja-torun.pl/RIRM

drukuj