fot. TT/Solidarna Polska

Minister Z. Ziobro: Zebraliśmy blisko pół miliona podpisów pod projektem „w obronie polskich lasów”

Zebraliśmy blisko pół miliona podpisów pod inicjatywą obywatelską „w obronie polskich lasów”. To sukces wszystkich, którzy chcą, by państwo polskie miało wyłączny zarząd nad lasami; wiemy, że unijne zakusy idą daleko – powiedział szef Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.

 

Politycy Solidarnej Polski zapowiedzieli złożenie obywatelskiego projektu ustawy w sprawie – jak informowali – ochrony lasów w reakcji na propozycję przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych Unii Europejskiej. Zbigniew Ziobro zapowiadał wówczas, że projektowana ustawa ma „w przyszłości takie plany zatrzymać poprzez wymóg, aby każda taka propozycja zmian traktatów była poprzedzona zgodą polskiego Sejmu, zgodą kwalifikowanej większości 2/3 głosujących”.

Politycy Solidarnej Polski poinformowali dziś o zebraniu podpisów pod obywatelską inicjatywą w tej sprawie.

„To blisko pół miliona podpisów w obronie polskich lasów. Wielki sukces leśników, Solidarnej Polski, która wyszła z inicjatywą, oraz wszystkich tych, co kochają polskie lasy, co chcą, by to polskie państwo, Polacy mogli mieć wyłączny zarząd na lasami, by Polska była suwerenna w obszarze gospodarki leśnej” – powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

Jak dodał, „zakusy unijne idą daleko”. Według Zbigniewa Ziobry z jednej strony jest to „taka koalicja szaleństw pseudoekologów, a z drugiej – twardych, zimnych, wyrachowanych interesów firm zachodnich, w tym niemieckich, które przegrywają konkurencję z polskim przemysłem drzewnym, z wytwórstwem opartym o dobre polskie drewno i chciałyby doprowadzić do tego, by polska gospodarka straciła”.

„Nie możemy na to pozwolić. Pół miliona Polaków w tak krótkim czasie – około 7 dni – dało wyraz takiemu samemu przekonaniu (…). Myślę, że żadna niemiecka szajka ani ktokolwiek, kto chciałby przeprowadzić operację wcześniej prywatyzacji, dziś przejęcia tylnymi drzwiami lasów, nie może zlekceważyć takiego wyniku i tak ogromnego poparcia dla akcji” – powiedział szef Solidarnej Polski.

Wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś, przekazał, że inicjatywa ustawodawcza w obronie lasów wraz z zebranymi podpisami trafi dziś do Sejmu.

„Cieszę się, że jeszcze w tej kadencji będzie musiało odbyć się pierwsze czytanie tej ustawy” – dodał.

Wiceminister Michał Woś podziękował wszystkim zaangażowanym w zbieranie podpisów pod inicjatywą, która – jak mówił – „zablokuje de facto możliwość przeniesienia kompetencji z państw członkowskich, czyli kompetencji (…), które Polska w tej chwili ma w zakresie leśnictwa na poziom europejski”.

„W tych dniach odnotowaliśmy wszyscy i polscy leśnicy odnotowali gigantyczną skalę hejtu, ataku na leśników. Tusk się uruchomił, zaczął atakować, siać swoje fake newsy. Dlaczego? Wyjaśnia nam to Wikileaks – w 2009 roku tajna notatka ambasadora Stanów Zjednoczonych, w której wprost jest napisane, że Donald Tusk i Bronisław Komorowski chcieli sprzedać polskie lasy, (…) najpewniej po to, by spłacić różnorakie roszczenia” – powiedział wiceszef MS, dodając, że Solidarna Polska „nigdy się na to nie zgodzi”.

„Z czego wynika ta nerwica, można powiedzieć, Tuska, to rozedrganie, te wściekłe ataki? Otóż Tusk wie, że ma nieczyste sumienie (…). Trwa procedura w PE zmierzająca do tego, by zabrać kompetencje w zakresie leśnictwa z perspektywy, poziomu państwo członkowskich – czyli Polski – i oddać je UE. Oni głosowali za tym” – powiedział wiceszef resortu sprawiedliwości.

W styczniu br. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

W przypadku obywatelskiego projektu ustawy trzeba zebrać 100 tys. podpisów z poparciem koniecznych do złożenia projektu w Sejmie. Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu musi się odbyć w przeciągu trzech miesięcy od złożenia.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl