PAP/Piotr Nowak

Prezydent A. Duda: Wybór Polski do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej to duży sukces

Wybór Polski do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej to kolejny duży sukces Polski w systemie Narodów Zjednoczonych – podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Polska została wybrana do Rady na kadencję 2020-2022 – podał resort spraw zagranicznych.

„Świetna wiadomość z Wiednia! Polska została właśnie wybrana do Rady Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. To kolejny duży sukces Polski w systemie Narodów Zjednoczonych. Podziękowania i gratulacje dla Pani Ambasador Dominiki Krois i dyr. Bugajskiego (MSZ) Brawo!” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

W komunikacie MSZ poinformowało, że podczas dorocznej Konferencji Generalnej w Wiedniu, państwa członkowskie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) wybrały Polskę do Rady Gubernatorów na kadencję 2020-2022.

Jak podaje resort, miejsce w tym gremium pozwoli „umocnić zaangażowanie Polski na forum międzynarodowym w politykę nieproliferacji jądrowej i pokojowego wykorzystania energii atomowej”.

„Polska jest aktywnym członkiem wszystkich istniejących reżimów, organizacji i inicjatyw działających w zakresie nieproliferacji nuklearnej. Wyrazem tego jest nasza istotna rola w obecnym procesie przeglądowym Układu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT)” – czytamy w komunikacie MSZ.

MAEA – podaje MSZ – powstała w 1957 r. (Polska jest członkiem-założycielem) i jest wyspecjalizowaną autonomiczną agendą systemu ONZ, powołaną do koordynacji wszelkich działań związanych z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej na świecie. Dzięki zadaniom realizowanym w ramach systemu zabezpieczeń (safeguards) i weryfikacji, MAEA pełni szczególną funkcję w ramach międzynarodowego reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

PAP

drukuj